PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa przebudowa wału w Konstancinie-Jeziornie

  • konstancin24.eu    29 października 2015 - 13:17
Trwa przebudowa wału w Konstancinie-Jeziornie
fot.konstancin24.eu

Do końca listopada ma trwać przebudowa prawobrzeżnego wału Jeziorki na terenie gminy Konstancin-Jeziorna. Kompleksowy remont wału o długości prawie 5,5 km będzie kosztował ponad 5,4 mln złotych. Prace sfinansuje Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie, któremu podlegają wały przeciwpowodziowe. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo terenów leżących nad rzeką.
Długo oczekiwany remont wałów, o który zabiegali zarówno mieszkańcy nadrzecznych terenów, jak i władze naszej gminy, rozpoczął się latem.

Inwestorem jest Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Warszawie. Sfinansuje on roboty budowlano-montażowe istniejących odcinków prawobrzeżnego, wstecznego wału przeciwpowodziowego rzeki Jeziorki o łącznej długości 5,432 km.

Zakres prac remontowych na wale

Modernizacja obejmuje cały wał, przebiegający przez część miejską Konstancina-Jeziorny oraz przez sołectwa Obórki, Ciszycę, Opacz i Bielawę. Konstancińskie wały są jednym z elementów zabezpieczeń przeciwpowodziowych, które chronią obszar o powierzchni 4,2 ha.

W ramach inwestycji zostaną przeprowadzone m.in. prace pomiarowe, usunięcie drzew i krzewów, wykonane zostaną drogi technologiczne i roboty rozbiórkowe. Projekt zakłada przebudowę skarp oraz korony wału oraz naprawę wylotu z przepompowni.

Podłoże zostanie uszczelnione pionową, bentonitowo-cementową przesłoną przeciwfiltracyjną o grubości 30 cm oraz ścianką szczelną PCV. Natomiast korpus wału zostanie uszczelniony bentomatą, a skarpa matą przeciwerozyjną kokosową. Na koniec wał zostanie wykończony nową ziemią i obsiany trawą. Ponadto w ramach inwestycji powstaną dwa przejazdy wałowe i schody skarpowe.

Przebudowa realizowana przez konsorcjum firm, którego liderem jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Usługowe Ekomel Sp. z o.o. Będzie kosztowała 5 412 502,95 złotych. Cała inwestycja potrwa do końca listopada. Wał będzie więc gotowy przed ewentualnymi, wiosennymi roztopami. Większość prac na terenie miasta już została wykonana.

Przebudowa wału ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo przeciwpowodziowe 

Jeziorka wielokrotnie dawała się mieszkańcom gminy we znaki. Co prawda, podczas podwyższonego poziomu wody w rzece, nigdy nie doszło do przerwania wału, ale wielokrotnie występowały lokalne podtopienia, spowodowane podsiąkaniem nasypu.

W wielu miejscach wymagał on doraźnego zabezpieczenia workami z piaskiem. W 2010 roku, w maju, na wysokości mostu przy ul. Mirkowskiej niezbędna była interwencja nurków z WOPR-u, którzy musieli zabezpieczyć wał Jeziorki, by nie dopuścić do powodzi. Teraz umocniony i uszczelniony ma wytrzymać także w sytuacji alarmowej. Na podobny remont czeka również lewobrzeżny wał Jeziorki, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy zostanie przeprowadzony.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.