PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwa zadaszanie Stadionu Śląskiego. Tak idą prace

  • AT    24 czerwca 2015 - 14:53

Trwa montaż dachu na modernizowanym Stadionie Śląskim. Zobaczcie jak idą prace.
W ubiegłym tygodniu na Stadionie Śląskim rozpoczęła się skomplikowana operacja "big lift", czyli podnoszenia ważącej ok. 830 ton konstrukcji dachu na koronę obiektu. Polega to na jednoczesnym podciągnięciu każdej z 40 lin napinających wiązary radialne przy pomocy siłowników, wpięciu do pierścieni ściskanych stadionu na poziomie ok. 50 m oraz lin nośnych na poziomie ok. 30 m.

Cztery lata temu podczas podobnej operacji doszło do awarii, która znacząco opóźniła termin oddania obiektu do użytku.

Warto przypomnieć - konstrukcja linowa zadaszenia składa się z 40 lin promieniowych górnych i 40 lin promieniowych dolnych, 320 lin wieszaków, łączących górne i dolne liny, 40 stalowych łączników i 8 lin tworzących pierścień wewnętrzny rozciągany.

Całkowita długość lin wynosi ok. 11 km. Po zainstalowaniu konstrukcji rozpocznie się montaż poliuretanowego pokrycia dachu o powierzchni blisko 43 tys. mkw. Masa konstrukcji z pokryciem to ponad 830 ton. Prace nad zadaszeniem Stadionu Śląskiego w Chorzowie mają zakończyć się w listopadzie.

Będzie monitoring obciążenia konstrukcji

W ostatniej fazie prac zostanie zamontowany system monitoringu obciążenia konstrukcji. Jest to istotne z punktu widzenia oceny prawidłowości pracy konstrukcji w trakcie jej eksploatacji, a w szczególności pracy w warunkach ekstremalnych, tj. w okresie zimowym lub przy ponadnormatywnych opadach śniegu i wichurach.

Planowany termin zakończenia całej inwestycji to koniec grudnia 2016 roku.

Stadion Śląski jest zamknięty od jesieni 2009 roku, kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji, czyli przede wszystkim montaż dachu. Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 roku. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.

Zobaczcie zdjęcia w naszej galerii.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.