PARTNER PORTALU
  • BGK

Trwają prace nad umocnieniami morskich nabrzeży

  • AT    29 czerwca 2015 - 10:55
Trwają prace nad umocnieniami morskich nabrzeży

Prace nad Nabrzeżem Rumuńskim w Porcie Gdynia (fot.mat.pras.)

Firma Strabag umocni brzegi morskie polskich nabrzeży i wykona prace z zakresu hydrotechniki śródlądowej na Kanale Jeglińskim w Karwiku.
Modernizacja Nabrzeża Stoczniowego w Porcie Łeba

Niebawem rozpocznie się modernizacja Nabrzeża Stoczniowego w Porcie Łeba. Umowa na kwotę ponad 4,7 mln zł brutto podpisana została w kwietniu 2015 r. Termin zakończenia prac planowany jest na wrzesień 2015 r. W ramach umowy Strabag wykona kotwienie i umocnienie nabrzeża ściankami szczelnymi od strony rzeki, wybuduje oczep żelbetowy na ściance szczelnej oraz żelbetowej nawierzchni nabrzeża, ponadto wykona montaż elementów wyposażenia, a także przyłączy – sanitarnego (wod-kan) i elektrycznego.

W ramach realizacji koryto rzeki Łeba zostanie pogłębione do blisko 4 m głębokości. Przebudowa będącego obecnie w stanie nieużytku nabrzeża stoczniowego w Porcie Łeba pozwoli na sprawne cumowanie jednostek rybackich i turystycznych oraz na szerszy zakres jego eksploatacji.

Budowle hydrotechniczne sposobem na ochronę brzegów

Od sierpnia 2014 roku, w okolicach Unieścia, powstają też dwa projekty o łącznej wartości 22,5 mln zł brutto. Oba przedsięwzięcia obejmują kompleksowe zaprojektowanie, wykonanie i oddanie do użytkowania morskich budowli hydrotechnicznych w celu zapewnienia ochrony brzegu w warunkach otwartego morza.

W ramach pierwszego zadania, po wschodniej i zachodniej stronie ujścia jeziora Jamno, powstają dwie opaski brzegowe narzutowe o długości 250 m każda. Ich korpus zlokalizowany jest u podnóża wydmy i wzdłuż kanału ujścia z jeziora do morza. W ramach drugiego zadania powstaje osłonowy falochron, który zabezpieczy ujście przetoki jeziora Jamno do morza przed wysokimi falami i ochroni wrota przeciwsztormowe przed uszkodzeniem. Prace przy realizacji obu kontraktów na Wybrzeżu Słowińskim zakończą się w październiku 2015 roku.

Przebudowa Nabrzeża Rumuńskiego zmierza ku końcowi

Warto przypomnieć o zbliżającym się terminie zakończenia prac związanych z przebudową Nabrzeża Rumuńskiego w Porcie Gdynia. To drugie nabrzeże po Nabrzeżu Bułgarskim wykonywane na zlecenie gdyńskiego portu. Umowa na tą inwestycję podpisana została w październiku ubiegłego roku na kwotę 55 mln zł brutto. Zakończenie inwestycji planowane jest w IV kwartale 2015.

W ramach kontraktu wykonane zostaną roboty czerpalne do głębokości 13,5 m, przebudowa konstrukcji hydrotechnicznej wraz z istniejącym układem drogowo-kolejowym, a także likwidacja zbędnych rozjazdów i zamiana żelbetowych kozłów oporowych na kozły samohamujące.

Jednocześnie wykonawca przebuduje sieć kanalizacyjną, sanitarną, deszczową, wodociągową i energetyczną w strefie przebudowywanego odcinka nabrzeża.

Nabrzeże Szczecińskie w formule "projektuj i jedź

Do końca 2015 r. potrwają także prace przy przebudowie Nabrzeża Szczecińskiego w Gdańsku. Umowę na rozbudowę intermodalnego terminalu kontenerowego w rejonie Nabrzeża Szczecińskiego, w formule "projektuj i buduj", Strabag podpisał w czerwcu 2014 r.

W ramach kontraktu przygotował dokumentację projektową i przebudował m.in. plac składowania kontenerów, a także zewnętrzny i wewnętrzny układ komunikacyjny. Ponadto przedłużył torowisko żurawi portowych oraz zwiększył powierzchnię parkingową.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.