PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzeba docenić urbanistykę

  • Łukasz Kuś    20 września 2010 - 11:01
Trzeba docenić urbanistykę

Dzięki funduszom unijnym powstaje u nas wiele ciekawych obiektów, ale brakuje nam całościowego myślenia o rozwoju miast – uważa architekt Tomasz Konior.
Podczas konferencji na temat inwestycji finansowanych z funduszy unijnych Tomasz Konior, architekt, autor koncepcji rewitalizacji centrum Katowic, zaprezentował nowatorskie projekty swego studia, których realizację wsparły programy unijne. Portalowi samorządowemu opowiedział o wyzwaniach, jakie czekają polskie samorządy przy realizacji kolejnych projektów publicznych.

Jak fundusze unijne wpłynęły na inwestycje samorządów w Polsce?

Ułatwiają one finansowanie ciekawych projektów publicznych, ponieważ zwiększają sumę pieniędzy, jakie samorządy mogą wydać na inwestycje. Dzięki temu w ostatnich latach powstało w Polsce wiele interesujących gmachów i miejsc publicznych.

Co sądzi pan realizowanych obecnie inwestycjach samorządów?

Problemem jest u nas traktowanie projektowania budowli w oderwaniu od otoczenia. Inwestorzy, w tym samorządy oraz projektanci, skupiają uwagę na funkcjonalności i estetyce nowych gmachów czy domów, ale często zapominają o tym, jak będą one funkcjonować w szerszej przestrzeni miejskiej. Tymczasem architekt, tworząc nawet najmniejszą rzecz, oddziałuje na jej sąsiedztwo. Urbanistyka jest dziedziną w Polsce lekceważoną. Słyszę czasem rady, by się tym nie zajmować, bo w Polsce nie ma dla urbanistów pracy.

Co radziłby pan samorządom, które planują kolejne inwestycje?

Muszą nauczyć się całościowego myślenia o inwestycjach w mieście, aby nowe obiekty tworzyły spójną całość. Konieczne jest wyznaczenie ogólnych ram dla rozwoju miast, które staną się podstawą dla opracowywania miejscowych planów zagospodarowania. W ten sposób poprawi się jakość inwestycji i uniknie takich sytuacji, jak np. budowa osiedli mieszkaniowych przy lotnisku wojskowym.

Jak polskie miasta wypadają na tle Europy?

Nie mają tak wiele atrakcyjnych przestrzeni miejskich jak miasta w Niemczech i w wielu innych krajach UE. Szczególny problem jest z tym wszystkim, co znajduje się między budynkami: placami, ulicami, skwerami itp. Nasze miasta i gminy mogą pozyskać wiele pieniędzy z funduszy unijnych na rewitalizację tych miejsc. Wiele już z tego korzysta. Uważam jednak, że w ostatnich latach zachodzą pozytywne zmiany w myśleniu o architekturze i projektowaniu przestrzeni miejskich. Polacy coraz częściej podróżują po świecie i widzą, jak może funkcjonować zadbane i dobrze zaplanowane miasto i chcą tego u siebie. Nasze samorządy zaczynają myśleć o urbanistyce i mam nadzieję doczekamy się dobrych planów dla miast i gmin.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.