PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzech chętnych na modrnizację dworca w Brzegu

  • PAP    26 sierpnia 2010 - 18:32

Trzy oferty zostały złożone w przetargu na modernizację dworca kolejowego w Brzegu (opolskie). Obiekt ma zostać wyremontowany do końca 2011 r.
Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy oddziału gospodarowania nieruchomościami PKP we Wrocławiu Bartłomiej Sarna, rozstrzygnięcie przetargu powinno nastąpić na przełomie sierpnia i września.

Prace remontowe na dworcu obejmą m.in. hol obiektu oraz przestrzeń przy kasach biletowych. - Te pomieszczenia zostaną pomalowane i zabezpieczone przed dewastacją powłoką antygraffiti. Oprócz tego wymieniona zostanie posadzka - tłumaczył Sarna.

Zmodernizowane zostaną również kasy biletowe, pomieszczenia handlowe oraz toalety i klatki schodowe. - W budynku wymianie ulegną instalacje, a także stolarka okienna i drzwiowa. Ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych będzie podjazd ulokowany przy wejściu głównym do budynku - dodał rzecznik.

Wyremontowana zostanie także elewacja budynku, której zniszczone i uszkodzone detale zostaną odtworzone. Z okien dworca mają zniknąć kraty, a nad wejściem pojawi się przeszklony dach. Prace zaplanowano również na placu przydworcowym. Pojawi się tam 27 miejsc parkingowych. Zostanie również na nowo ułożona kostka granitowa.

Dworzec w Brzegu jest obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Obecny dworzec jest drugim obiektem tego typu w Brzegu. Pierwszy wybudowano w 1841 r. na potrzeby tzw. kolei górnośląskiej. Pierwszy pociąg wjechał na stację w Brzegu w czerwcu 1842 r. Uroczyste otwarcie linii z Wrocławia do Brzegu nastąpiło na początku sierpnia 1842 roku.

Obecny zabytkowy dworzec wybudowano w innym miejscu niż pierwszy. Powstał on w latach 1869-70.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.