PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy banki chcą finansować inwestycje w Parku Śląskim

  • pt/pap    23 sierpnia 2016 - 14:53
Trzy banki chcą finansować inwestycje w Parku Śląskim

Realizacja inwestycji w Parku jest możliwa tylko przy wsparciu właściciela, czyli urzędu marszałkowskiego w Katowicach (fot.parkslaski.pl)

• Trzy banki zadeklarowały chęć udziału w finansowaniu inwestycji w Parku Śląskim w Chorzowie – podał rzecznik Parku Łukasz Buszman.
• Zaplanowane na najbliższe lata inwestycje w Parku mają pochłonąć blisko 150 mln zł.
"Po otwarciu kopert oferty złożone przez banki przeanalizuje teraz rada nadzorcza spółki" - powiedział Buszman.

Wybór instytucji finansowej będzie przebiegał w kilku etapach. W pierwszym spółka oceni zgodność ofert z warunkami wskazanymi z zaproszeniu. W kolejnych dojdzie do negocjacji ostatecznych warunków finansowania z wybranymi instytucjami i przedstawienie ich organom spółki. Na koniec Park Śląski ma przyjąć najkorzystniejszą z ofert.

Jak zaznaczają władze spółki, realizacja inwestycji w Parku jest możliwa tylko przy wsparciu właściciela, czyli urzędu marszałkowskiego w Katowicach, lub zewnętrznego finansowania. Spółka zdecydowała o szukaniu środków finansowych w oparciu o podmioty zewnętrzne. Wysokość oczekiwanej kwoty finansowania została określona na ponad 147 mln zł, a okres spłaty - na 10 lat od stycznia 2017 r.

Lista planowanych inwestycji, wymienionych przez Park w dokumentach, liczy 18 pozycji. Najdroższym przedsięwzięciem, szacowanym na 35 mln zł, będzie rewitalizacja hali Kapelusz. 26 mln zł pochłonie modernizacja kąpieliska Fala.

Za pozostałe środki spółka chce m.in. zmodernizować drogi i alejki parkowe, wybudować parkingi i wyremontować place, a także wybudować nową trasę kolejki wąskotorowej i odbudować tę starą.

Znajdujący się na pograniczu Siemianowic Śląskich, Chorzowa i Katowic Park Śląski jest największym miejskim parkiem w Polsce i jednym z największych w Europie. Jego powierzchnia wynosi ok. 600 hektarów. W granicach Parku znajdują się: Śląskie Wesołe Miasteczko, Śląski Ogród Zoologiczny, Muzeum Górnośląski Park Etnograficzny, Planetarium Śląskie i modernizowany Stadion Śląski. Co roku Park odwiedza kilka milionów osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.