PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy firmy chcą remontować Wieżę Piastowską

  • PAP    8 maja 2012 - 19:06
Trzy firmy chcą remontować Wieżę Piastowską

Trzy oferty firm - z Warszawy, Wrocławia i Opola - wpłynęły do opolskiego urzędu wojewódzkiego w ramach przetargu na remont Wieży Piastowskiej. Otwarcie ofert odbyło się we wtorek.
Do przetargu stanęła warszawska Akademia Sztuk Pięknych składając ofertę wspólną kilku firm. Zaproponowana przez Akademię cena to ponad 3,9 mln zł. Przedsiębiorstwo Budowlano-Konserwatorskie Castellum z Wrocławia zaproponowało wykonanie prac za ponad 3,6 mln zł, a opolska firma Ram - za ponad 3,5 mln zł - poinformowała Agnieszka Kubicha z Biura Inwestycji, Logistyki i Zamówień Publicznych opolskiego urzędu wojewódzkiego.

Wojewoda opolski założył natomiast, że remont jednego z najbardziej znanych opolskich zabytków połączony z aranżacją jego wnętrza i zagospodarowaniem terenu przyległego do Wieży, wyniesie 3,3 mln zł.

Jak powiedział dyrektor gabinetu wojewody opolskiego Szymon Ogłaza w tej sytuacji wojewoda będzie szukał dodatkowych pieniędzy na remont Wieży Piastowskiej.

- O promesę na podniesienie udziału własnego urzędu chcemy się starać w ministerstwie kultury i ministerstwie rozwoju regionalnego - doprecyzował Ogłaza.

Która z firm ostatecznie remont wykona - okaże się za kilka dni.

Plan remontu jednej z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budowli Opola zakłada, że wyremontowana ma być m.in. czasza wieży oraz oczyszczona i zabezpieczona elewacja zewnętrzna zabytku. Zakres prac remontowych ma też objąć wykonanie podgrzewanej posadzki tarasu widokowego i utworzenie w piwnicy zaplecza do obsługi ruchu turystycznego. Znajdą się tam kasa biletowa, toalety, pomieszczenie dla przewodnika i grupy czekającej na zwiedzanie.

Wojewoda opolski oszacował wartość projektu remontu Wieży Piastowskiej na 3,3 mln zł. Pieniądze na ten cel mają pochodzić z urzędu wojewódzkiego, marszałkowskiego i z unijnej puli. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy od podpisania umowy na wykonanie prac.

Wieża Piastowska to jeden z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce. Została zbudowana ok. 1300 roku. Była częścią nieistniejącego już zamku Piastów. Obecnie to jedna z największych i najbardziej znanych atrakcji miasta. Jej charakterystyczny kształt widać zza budowli amfiteatru opolskiego podczas każdego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.