PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy firmy zainteresowane stokiem na górze Dębowiec

  • PAP    28 maja 2012 - 17:56
Trzy firmy zainteresowane stokiem na górze Dębowiec

Trzy oferty wpłynęły na organizowany przez gminę Bielsko-Biała przetarg, który wyłoni wykonawcę projektu kompleksowego zagospodarowania stoku na górze Dębowiec - poinformował w poniedziałek bielski Urząd Miejski, który jest inwestorem.
Chęć realizacji projektu wykazały: Mostostal Zabrze - Zakład Montażowo-Produkcyjny "Czechowice" w Czechowicach-Dziedzicach koło Bielska-Białej, którego oferta opiewa na kwotę ponad 29 mln zł; Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego z Bielska-Białej - ponad 23 mln zł, a także konsorcjum firm Skobud z Żywca i Mostmarpal z Zarzecza koło Żywca - ponad 24 mln zł.

Teren, który władze miejskie chcą zagospodarować, liczy około 6,5 ha.

Projekt zakłada przygotowanie na nim dwóch tras narciarskich: głównej, na której znajdą się także przeszkody dla snowboardzistów, a także szkoleniowej. Przy głównej wybudowana zostanie 600-metrowa kanapowa kolej linowa. W ciągu godziny wywiezie 2,4 tys. osób. Osoby, które uczą się jazdy na nartach, otrzymają do dyspozycji orczyk przy trasie szkoleniowej.

W ośrodku będzie instalacja do sztucznego naśnieżania, powstanie park linowy, plac zabaw dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, boiska do gier zespołowych, a także ekologiczna ścieżka dydaktyczna i dwa oczka wodne dla płazów.

Rzecznik bielskiego magistratu Tomasz Ficoń powiedział, że inwestycję sfinansuje samorząd Bielska-Białej, korzystając z funduszy UE. Po rozstrzygnięciu przetargu wykonawca będzie miał pięć miesięcy na realizację inwestycji. Prace powinny rozpocząć się jeszcze w tym roku.

Magistrat zakłada, że bielszczanie skorzystają z atrakcji już podczas najbliższej zimy.

Szczyt Dębowca leży w masywie Klimczoka w Beskidzie Śląskim na wysokości 520 metrów n.p.m. Znajduje się na nim najstarsze w Beskidach schronisko górskie, wzniesione w 1895 r. Jest także rekreacyjny tor saneczkowy. Dębowiec jest celem wycieczek bielszczan. Z tamtejszej polany roztacza się widok na miasto, a także zachodnią część Beskidu Małego z pasmem Magurki Wilkowickiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.