PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy firmy zainwestują łącznie ok. 215 mln zł w Suwalskiej SSE

  • PAP    13 maja 2014 - 19:56
Trzy firmy zainwestują łącznie ok. 215 mln zł w Suwalskiej SSE

Inwestycje rzędu 215 mln zł i zatrudnienie co najmniej 81 osób zadeklarowały trzy firmy, który właśnie otrzymały zezwolenia na prowadzenie działalności w Suwalskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej - poinformowała we wtorek strefa.




Dwa zezwolenia dotyczą firm z podstrefy Suwałki, a jedno - z Białegostoku.

Swoją działalność w Suwałkach będzie rozwijać firma Salag, które wytwarza produkty potrzebne do prac wykończeniowych we wnętrzach. Produkuje m.in. profile z PCV na potrzeby budownictwa, profile progowe, glazurnicze. W 2000 r. firma zbudowała w suwalskiej podstrefie swoją fabrykę.

W nową inwestycję Salag ma zainwestować w 2013 r. 15 mln zł, zatrudnić co najmniej dwie nowe osoby i utrzymać zatrudnienie dla dotychczasowych 230 pracowników. Powstać ma hala produkcyjno-magazynowa oraz laboratorium na potrzeby badań farb do sitodruku oraz tworzyw sztucznych. Firma ma także kupić maszyny do produkcji elementów używanych w budownictwie oraz produkcji mebli. Inwestycje mają wpłynąć m.in. na poprawę konkurencyjności firmy - poinformowała rzeczniczka SSSE Ewa Sokólska.

Czytaj też: Samorządy zabiegają o powiększenie suwalskiej SSE

W Suwałkach zainwestuje również firma Micro-Tech z Ełku - producent akcesoriów do ram ozdobnych, a także do maszyn, które służą do ich wytwarzania. Firma zadeklarowała zainwestowanie ponad 650 tys. zł i zatrudnienie co najmniej 5 osób. Firma wynajmuje hale w podstrefie Suwałki i tam będzie działać. Inwestycję ma rozpocząć bezzwłocznie.

W ocenie władz SSSE największą inwestycją w 2013 r. będzie budowa zakładu produkcji ogniw fotowoltaicznych w podstrefie Białystok. Zbuduje go firma High Tech Project, która kupiła w kwietniu ostatnią wolną działkę w białostockiej podstrefie o powierzchni 3,2 ha. Firma chce zainwestować w Białymstoku 195 mln zł i zatrudnić 74 osoby.

W ocenie prezesa SSSE Roberta Żylińskiego przedsięwzięcie będzie miało innowacyjny charakter. Ogniwa fotowoltaiczne mają być produkowane na potrzeby zarówno osób indywidualnych, jak i instytucji. Strefa nie zdradza jednak, kiedy budowa się rozpocznie, zasłaniając się tajemnicą handlową na życzenie inwestora.

Suwalska SSSE obejmuje 375,6 h w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w województwie mazowieckim.

W 2013 r. suwalska strefa wydała 10 zezwoleń na rozpoczęcie działalności. Firmy zobowiązały się, że zainwestują 251,8 mln zł i utworzą 355 nowych miejsc pracy.

W strefie działają 74 firmy, które zatrudniają 6,3 tys. osób i zainwestowały 1,9 mld zł. W czerwcu SSSE chce złożyć wniosek do Ministerstwa Gospodarki o powiększenie strefy o kolejnych 150 ha.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!




REKLAMA




×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.