PARTNER PORTALU
  • BGK

Trzy lotniska i kilka autostrad

  • Przegląd prasy/Gazeta Stołeczna    15 marca 2011 - 08:55
Trzy lotniska i kilka autostrad

Trzy lotniska wokół stolicy, a większość wylotówek to autostrady, do tego superszybka kolej do ważniejszych miast. To żart?
Tak ambitną koncepcję rozwoju aglomeracji stołecznej przygotowuje rząd. Według ekspertów część pomysłów nie ma sensu – informuje „Gazeta Stołeczna”.

Takie plany dla aglomeracji stołecznej znalazły się w Koncepcji przestrzennego zagospodarowania kraju 2030, którą przygotowuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Bardzo ambitny plan rząd kreśli za to dla stolicy i Mazowsza. Zakłada on, że działałyby tu aż trzy lotniska – oprócz Okęcia i Modlina powstałoby kolejne między Łodzią a Warszawą. W 2030 r. to ostatnie nie odgrywałyby jeszcze zbyt dużej roli. Rządowa koncepcja przewiduje przy nim jedynie zarezerwować teren pod międzykontynentalny hub, który powstałby później.

Za niespełna 20 lat warszawiacy mieliby jeździć pociągami z prędkością 250-300 km na godz. do wszystkich większych miast w Polsce – całkiem nową linią do Łodzi, Poznania i Wrocławia, nową linią na północ do Torunia, Bydgoszczy i Gdańska, zaś do Krakowa i Katowic przebudowaną Centralną Magistralą Kolejową. Na razie kolej z braku pieniędzy wciąż przekłada remonty torów m.in. w stronę Lublina i Radomia i pociągi muszą jeździć coraz wolniej.

Nieprawdopodobnie wręcz wygląda zapowiadana sieć szybkich dróg wokół stolicy. Dotąd planowano, że autostradą z Warszawy pojedziemy tylko na zachód – w kierunku Łodzi i na wschód – w stronę Siedlec. Strategia do roku 2030 zakłada jednak, że w autostrady zamieni się też większość wylotówek – w stronę Białegostoku, Lublina, Kielc, Gdańska i Torunia. Planiści zakładają bowiem, że zostaną przebudowane drogi ekspresowe. Tyle że po latach starań w stolicy otwarto dopiero pierwszą z nich – przez Bemowo.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego twierdzi, że konsultacje w sprawie koncepcji rozwoju Polski do 2030 r. już się skończyły. Rząd ma ją przyjąć na przełomie marca i kwietnia – podaje „Gazeta Stołeczna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Janowski, 2011-10-12 20:46:35

    Panie ,,ekspercie'' Małachowski, Polska przegwizdała swoją szansę na budowę lotniska centralnego, (czy jak pan chcesz lotniska kategorii hub), na wiele lat wcześniej, zanim zostałeś pan wiceprezesem ULC. Teraz to te pańskie ,,opinie eksperckie'', to zwykłe wierszówki, żeby zarobić parę groszy w medi...ach, które już nie bardzo wiedzą wiedzą, skąd brać ,,ekspertów'' ds lotnisk i lotnictwa. W ,,efekcie'', nazwijmy go końcowym mamy ,,pewien produkt'', czyli wzajemnie wykluczające się ściemy medialne. Aż dziwne, że z ,,taką wiedzą'' byłeś pan kiedyś wiceprezesem ULC ......  rozwiń