PARTNER PORTALU
  • BGK

Tu ceny mieszkań spadają najbardziej

  • PAP    13 czerwca 2012 - 09:58
Tu ceny mieszkań spadają najbardziej

Poznań był w maju liderem spadków transakcyjnych cen mieszkań na rynku wtórnym. W porównaniu do notowania sprzed miesiąca średnia cena metra kwadratowego była w maju niższa o 5,4 proc. - wynika z raportu Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.
Zdaniem analityków spadki transakcyjnych cen mieszkań w maju były zaskakująco wysokie - jeszcze przed miesiącem nie było wyraźnych sygnałów, które dawałyby podstawy do takich prognoz. W przypadku cen mieszkań w Poznaniu korekta wystąpiła ponadto po kilkumiesięcznym okresie wzrostów.

Według Marcina Jańczuka z agencji Metrohouse, średnia cena metra kwadratowego mieszkania sprzedawanego na rynku wtórnym w Poznaniu wynosi 5130 zł, czyli mniej więcej tyle, ile na przełomie 2011 i 2012 r. Majowe transakcje obfitowały jednak w liczne sprzedaże w cenach 4200-4600 zł za m kw. (głównie w budynkach z wielkiej płyty). Pojawiły się także transakcje po cenach niższych niż 4000 zł za m kw.

Kolejnym miastem, w którym ceny spadły w maju w widoczny sposób, jest Kraków. Cena metra kw. sprzedawanego mieszkania wyniosła tu 6060 zł, czyli była o 3,6 proc. niższa niż w zeszłomiesięcznym notowaniu. Z ostatnich transakcji wynika, że w Krakowie można nabyć mieszkania w cenie znacznie niższej od 5000 zł za m kw. Zazwyczaj są to lokale do remontu w kamienicach lub blokach z wielkiej płyty.

Godne odnotowania spadki cen nastąpiły w maju także w Warszawie (2,5 proc.) i we Wrocławiu (2,2 proc.). W Warszawie średnia cena m kw. wynosiła w maju 7320 zł, natomiast we Wrocławiu 5426 zł. W Gdyni średnia cena m kw. spadła o 1,8 proc. do poziomu 4939 zł, a w Gdańsku spadła nieznacznie o 0,2 proc. do 5593 tys. zł. Tylko w Łodzi transakcyjne ceny mieszkań nieznacznie w maju wzrosły - o 0,6 proc., osiągając poziom 3580 zł za m kw.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.