PARTNER PORTALU
  • BGK

Tunel pod Świną połączy Uznam i Wolin. Umowa podpisana

  • pt    28 kwietnia 2017 - 14:25
Tunel pod Świną połączy Uznam i Wolin. Umowa podpisana
Umowa została podpisana na promie Karsibór (fot mib,gov.pl)

Tunel pod Świną połączy wyspy Uznam i Wolin. Umowa o dofinansowanie inwestycji z funduszy unijnych została podpisana na promie Karsibór - jednym z dwóch, które pełnią obecnie rolę przeprawy przez Świnę - cieśninę oddzielającą od siebie dwie części miasta, położone na wyspach Uznam i Wolin.
• Miasto zakłada, że do końca 2021 r. powstanie drogowe połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin.

• Tunel będzie miał 1,7 km długości.

• Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, a dofinansowanie unijne to ponad 775 mln zł.

Podpisanie umowy miało niezwykle uroczysty charakter. W uroczystości wzięli udział m.in.: wicepremier Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, a także wiceminister infrastruktury i budownictwa Jerzy Szmit, wojewoda pomorski Krzysztof Kozłowski, prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz wicemarszałek Sejmu Joachim Brudziński.

Miasto zakłada, że do końca 2021 r. powstanie drogowe połączenie pomiędzy wyspami. Jego częścią będzie tunel o długości 1,76 km, który pozwoli kierowcom przejechać pod Świną. Wartość inwestycji to ponad 912 mln zł, a dofinansowania unijnego – ponad 775 mln zł.

- Po wielu latach oczekiwania przybliża się chwila, na którą mieszkańcy Świnoujścia i turyści czekali od dawna. Drogowe połączenie między wyspami Uznam i Wolin rozwiąże problemy komunikacyjne, usprawni poruszanie się po mieście i ułatwi życie mieszkańców -powiedział minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Obecnie zachodnia część miasta, położona na wyspie Uznam, nie ma drogowego połączenia z resztą Polski. Na wyspie mieszka 80 proc. populacji Świnoujścia. To tam znajduje się centrum miasta. Z kolei po wschodniej części cieśniny zlokalizowany jest m.in. dworzec PKP. Pomiędzy wyspami Uznam i Wolin pływają dwa promy – Bielik i Karsibór. Promy kursują co 20 minut. 

- Podpisanie umowy traktujemy jako wydarzenie historyczne. Rozwiązanie sprawy stałego połączenia pomiędzy wyspami Uznam i Wolin ma podstawowe znaczenie i warunkuje prawidłowy rozwój wszystkich sfer funkcjonowania miasta, w tym tych dwóch najważniejszych – gospodarki i turystyki – skomentował prezydent miasta Janusz Żmurkiewicz.

Środki na inwestycję pochodzą z konkursu w Programie Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020. Nabór wniosków trwał do końca kwietnia 2016 r. Ich ocenę przeprowadziło Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Świnoujska inwestycja jest jednym z 27 projektów, które otrzymały dofinansowanie w konkursie. Łączna wartość wsparcia unijnego dla wszystkich inwestycji to niemal 3,5 mld zł.

Podpisana umowa o dofinansowanie ma charakter warunkowy. Ze względu na dużą wartość inwestycji zgodę na dofinansowanie musi jeszcze wyrazić Komisja Europejska.

Obecnie trwa procedura przetargowa na zaprojektowanie i budowę tunelu. Zakończył się jej pierwszy etap, do drugiego etapu zostało zakwalifikowanych 14 podmiotów. Trwa przygotowywanie dokumentów niezbędnych do wysłania zaproszeń do składania ofert cenowych. Rozpoczęcie drugiego etapu postępowania przetargowego powinno nastąpić w bieżącym kwartale.

Podpisanie umowy na realizację tunelu planowane jest na przełomie 2017/2018 roku.

Zakończenie inwestycji przewidziane jest w grudniu 2021 roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • marynarz, 2017-04-28 21:45:19

    [...] wojewoda pomorski Krzysztof Kozłowski. K. Kozłowski jest wojewodą zachodniopomorskim. I to by było na tyle