PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy: 170 mln zł na modernizację komunikacji

  • pap/em    5 stycznia 2017 - 15:42
Tychy: 170 mln zł na modernizację komunikacji
Nowe autobusy będą niemal w 100 proc. zasilane gazem ziemnym CNG (fot. pixabay)

• Ponad 170 mln zł ma kosztować unijny projekt, dzięki któremu samorząd Tychów chce kupić m.in. ponad 50 nowych autobusów na gaz.
• W planach jest też zakup kilkunastu innych pojazdów, a także przebudowa zaplecza zajezdni i przedłużenie jednego z odcinków sieci trolejbusowej.
Wniosek o ponad 100 mln zł dofinansowania na ten cel z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko trafił z końcem grudnia do Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Miasto przekonuje, że dzięki projektowi Tychy będą absolutnym liderem w Polsce pod względem zastosowania paliw alternatywnych w transporcie publicznym.

Jak wyjaśnił cytowany prezydent Tychów Andrzej Dziuba, dzięki projektowi tyskie autobusy będą niemal w 100 proc. zasilane gazem ziemnym CNG, czyli paliwem alternatywnym do oleju napędowego. - To bardzo ważne w kontekście niskiej emisji, z którą wiele samorządów w Polsce, także my, walczymy - podkreślił Dziuba.

Czytaj też: Tychy: Drogowcy oddali nowe połączenie centrum z drogą nr 44

- Musimy pamiętać, że jeden autobus zasilany gazem ziemnym CNG emituje aż o 70% mniej zanieczyszczeń powietrza niż najnowsze autobusy z silnikami diesla!" - wyjaśnił prezydent Tychów. "Nowe autobusy nie tylko ograniczą emisję spalin, ale także hałasu. Jako pierwsze w naszym mieście będą również przystosowane do przewozu rowerów - dodał.

Tabor znacznie się powiększy

Projekt obejmuje m.in. zakup 51 nowych autobusów zasilanych CNG, 10 mikrobusów, trzech trolejbusów, dwóch elektrobusów, dwóch pojazdów serwisowych do obsługi taboru autobusowego i jednego pojazdu pogotowia technicznego (do obsługi sieci trakcyjnej, a także gruntowną przebudowę zaplecza istniejącej od 1976 r. i dotąd nie remontowanej zajezdni Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej.

Prezes tej miejskiej spółki Andrzej Kowol wyliczył, że chodzi o modernizację i przebudowę istniejących budynków, placu manewrowo-postojowego i stacji paliw CNG, a także budowę stacji płynnego CNG (LCNG). Powstać mają też: kabina lakierniczo-suszarnicza i dodatkowy wjazd do zajezdni od ul. Towarowej. Wewnętrzne sieci sanitarna, deszczowa i wodociągowa zostaną przebudowane.

W ramach unijnego projektu od podstaw zmodernizowana ma zostać też trakcja trolejbusowa dla istniejącego odcinka linii od Ronda Zesłańców Sybiru (wraz z rondem) do pętli Paprocany. Od pętli powstać ma nowy odcinek linii do wiaduktu drogi nr 1, który umożliwi m.in. dojazd do ośrodka wypoczynkowego nad Jeziorem Paprocańskim. Wraz z nową instalacją wymienione zostanie tam również oświetlenie uliczne (zostanie skojarzone z siecią trakcyjną).

Dofinansowanie obejmie aż 75 proc.

Całość tyskiego projektu została oszacowana na 170 mln zł brutto (ponad 137 mln zł netto), z czego wartość kosztów kwalifikowanych to 133 mln zł netto. Miasto zawnioskowało o dofinansowanie na poziomie 75 proc. Projekt korzysta z jednej z dwóch dostępnych w woj. śląskim ścieżek dofinansowania unijnego dla przedsięwzięć związanych z tzw. transportem niskoemisyjnym.

Jedna z nich dotyczy środków Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 - w tzw. komponencie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT). Druga to uczestnictwo w tzw. projekcie POIiŚ_TRA "Poprawa transportu publicznego w Subregionie Centralnym (Woj. Śląskiego)" - komplementarnym do ZIT i zgłaszanym do finansowania w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (POIiŚ).

Obok tyskiego, na liście podstawowej dla POIiŚ_TRA znajdują się projekty: modernizacji infrastruktury tramwajowej Tramwajów Śląskich, budowy centrum przesiadkowego przy ul. Sądowej w Katowicach, rozbudowy Systemu Dynamicznej Informacji Pasażerskiej KZK GOP, zakupu taboru elektrycznego oraz budowy systemu inteligentnego zarządzania flotą przez PKM Jaworzno, a także zakupów taborowych dla PKM-ów gliwickiego oraz katowickiego.

Wśród przedsięwzięć na liście rezerwowej dla POIiŚ_TRA, Gliwice umieściły projekt miejskiego autobusu szynowego na trasie Gliwice Sośnica-Gliwice-Pyskowice, Jaworzno - kolejny projekt taborowo-infrastrukturalny, KZK GOP - budowę na swoim obszarze inteligentnego systemu zarządzania ruchem, a PKM Świerklaniec - zakup autobusów z alternatywnymi źródłami napędu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Wiola, 2017-01-11 14:09:55

    Ktoś kto zarządza autobusami jest chyba chory na umyśle. Dzisiaj przy -15 na Oświecim puszczono autobus z niesprawnym ogrzewaniem. Godzinna jazda w tej tem. nie byla przyjemna. Szyby od wewnątrz były pokryte lodem. Wrrr za co my płacimy?
  • tycho, 2017-01-06 00:15:24

    Jedyne co ludzi jeszcze trzyma w Tychach, to możliwość pracy w Katowicach, więc niech przynajmniej dojazd będzie dobry.