PARTNER PORTALU
 • BGK

Tychy: Aquapark będzie ogrzewany przez oczyszczalnię ścieków

 • pap/pt    11 lutego 2016 - 17:46
Tychy: Aquapark będzie ogrzewany przez oczyszczalnię ścieków
Wizualizacja aquaparku w Tychach (fot. Helmut Schick Schick & Partner Polska)

• W marcu w Tychach ruszy budowa 6,5-kilometrowego gazociągu, który zagwarantuje budowanemu w tym mieście aquaparkowi zasilanie własnym źródłem energii.
• Do produkcji prądu i ciepła wykorzystany będzie biogaz z miejscowej oczyszczalni ścieków.
Będzie to pierwsze takie rozwiązanie w Polce. Dzięki niemu koszty utrzymania obiektu mają być o kilkadziesiąt procent niższe niż w typowym parku wodnym, zasilanym energią z sieci.

"Ogrzanie i zasilenie w energię elektryczną naszego parku wodnego za pomocą własnego źródła energii będzie innowacyjne i unikalne w skali kraju. Pozwoli to znacznie zredukować największe koszty stałe, ponoszone przez inne obiekty tego typu" wyjaśnił w czwartek prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej w Tychach Zbigniew Gieleciak.

Centrum - samorządowa spółka zarządzająca tyską oczyszczalnią ścieków - jest inwestorem w tym wartym ponad 90 mln zł przedsięwzięciu.

W oczyszczalni z osadów ściekowych i innych odpadów wytwarzany jest biogaz, służący do produkcji ciepła i prądu. Wydziela się go tyle, by zapewnić zaopatrzenie w energię całej oczyszczalni. Nadwyżka, która trafiała do sieci, będzie zasilać w przyszłości aquapark.

Wyłoniony został już wykonawca gazociągu łączącego oczyszczalnię ścieków z parkiem wodnym. Jego budowa pozwoli na przesyłanie gazu, który za pomocą zlokalizowanych w aquaparku agregatów zostanie zamieniony na prąd i ciepło. Biogaz, który popłynie rurociągiem, zostanie wcześniej poddany obróbce w stacji uszlachetniania.

Dzięki zasilaniu uszlachetnionym biogazem konieczność zakupu ciepła oraz energii elektrycznej z sieci ciepłowniczej i energetycznej będzie ograniczona do minimum. Możliwe okresowe nadwyżki w produkcji prądu i ciepła będą odpowiednio zagospodarowywane.

Gazociąg będzie zbudowany w nowatorskiej technologii - zastosowanie specjalnej warstwy aluminium ma spowodować, iż praktycznie nie trzeba będzie przeprowadzać dodatkowych robót budowlanych w przypadku awarii czy rozszczelnienia rurociągu. Wykorzystany materiał umożliwi monitoring przesyłu gazu i ma uniemożliwiać ewentualne wycieki.

Budowa aquaparku, który będzie działał pod nazwą Wodny Park Tychy, trwa od ponad roku. Ma być gotowy do połowy 2017 r. Dotychczas zrealizowano większość prac budowlanych w głównym obiekcie, rozpoczęto budowę dwupoziomowego parkingu oraz ustawiono ściany i zadaszono budynek, gdzie biogaz będzie zamieniamy w prąd i ciepło.

Na ukończeniu jest największa niecka basenowa strefy rekreacyjnej.

Park Wodny powstaje w południowej części miasta. Jego kubatura wyniesie 109 tys. m sześc., powierzchnia użytkowa 16 tys. m kw., z czego 1,7 tys. m kw. to powierzchnia basenów - w strefach sportowej i rekreacyjnej (z tego 400 m kw. to baseny zewnętrzne).

Według wcześniejszych założeń obiekt odwiedzi ok. 300 tys. osób rocznie. Będzie to czwarty park wodny w aglomeracji katowickiej. Inne działają już w Tarnowskich Górach, Dąbrowie Górniczej oraz Rudzie Śląskiej

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (5)

 • TYSZANIN, 2018-01-27 17:50:38

  Ale fajnie gówna dają ciepło A może Zbychu zapłaci mieszkańcom MIASTA TYCHY za ścieki bo biogaz robi ze ścieków. A gówno Tysznanie zapłacą jeszcze więcej za ścieki Touareg już ma kilkanaście miesięcy trzeba kupić nowy. Zbierzmy się w grupę, nie dajmy się zastraszyć A to, co wywalczmy zostanie... w duszach waszych Bo Tychy są potęgą ...................................  rozwiń
 • Snake, 2016-02-18 22:36:06

  Do 66-TY: zapomnij że Dabrowa to jakikolwiek Śląsk Nigdy nie był i nie będzie nim
 • roman, 2016-02-13 01:55:27

  żaden Aquapark nie jest w stanie się utrzymać...