PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy: Droga nr 44 ma wykonawcę na przebudowę odcinka

  • PAP/MN    25 sierpnia 2017 - 14:14
Tychy: Droga nr 44 ma wykonawcę na przebudowę odcinka
Prace powinny się rozpocząć pod koniec października, a zakończyć do 2019 roku. (fot. UM Tychy)

Samorząd Tychów wybrał najkorzystniejszą ofertę na przebudowę odcinka drogi nr 44 i budowę bezkolizyjnego węzła w pobliżu fabryki Fiata.
• Wybrana oferta opiewa na 90 mln zł brutto. Miasto szacuje, że inwestycja będzie gotowa do 2019 r. i zamknie się w ok. 132 mln zł.

• Największym elementem modernizacji będzie budowa układu dwujezdniowej estakady po dwa pasy ruchu w każdym kierunku.

• W odleglejszych planach Tychy zakładają przebudowę całego swego odcinka drogi nr 44.

Przebudowany odcinek ul. Oświęcimskiej w Tychach (którą wiedzie tam droga nr 44), wraz z budową bezkolizyjnego węzła drogowego w rejonie ul. Turyńskiej (przy której mieści się m.in. zakład FCA Poland) będzie kolejną po drodze nr 1 ważną trasą w mieście, która przy wsparciu unijnym przejdzie gruntowną modernizację.

"Ta inwestycja ma dla nas olbrzymie znaczenie. Ta droga jest jedną z najbardziej obciążonych dróg w regionie i od dawna wymagała generalnego remontu" - zaznaczył cytowany w piątkowej informacji miasta prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Tychy rozpoczęły projektowanie tej modernizacji już w 2008 r. Decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) została wydana w 2012 r. Potem miasto przygotowało wyceniony na ponad 207 mln zł unijny projekt, który na początku br. uzyskał gwarancję 167 mln zł dofinansowania z puli na "Infrastrukturę drogową dla miast" w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 (POIiŚ).

Czytaj też: Ważna trasa w Małopolsce będzie rozbudowana

W piątek tyski samorząd podał, że najkorzystniejszą ofertę w przetargu na realizację inwestycji złożyła spółka Eurovia Polska. Opiewa ona na 89,96 mln zł brutto. Po uprawomocnieniu się przetargu i zakończeniu kontroli Urzędu Zamówień Publicznych, prace powinny rozpocząć się pod koniec października br., a zakończyć do 2019 r.

Jak wyjaśnił Arkadiusz Bąk z Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach, różnica między wcześniejszymi szacunkami, a ceną osiągniętą w przetargu bierze się przede wszystkim ze znacznego spadku cen palowania gruntu.

"Szacujemy, że przebudowa DK44 będzie kosztowała w sumie ok. 132 mln zł. Na tę wartość składają się kwota po przetargu na wykonawcę projektu, czyli ok. 90 mln, wykupy gruntów, rezerwa w wysokości 10 mln zł oraz koszty inżyniera kontraktu i nadzorów autorskich" - wyliczył Bąk. Jak zaznaczył, wartość unijnego dofinansowania pokryje maksymalnie 85 proc. wartości inwestycji. Resztę zapewni miasto.

Modernizacja drogi ul. Oświęcimskiej (DK 44) od węzła Wartogłowiec (z DK1) do ul. Turyńskiej (wzdłuż fabryki Fiata) nie zakłada znaczącej rozbudowy. Droga nadal będzie miała po jednym pasie ruchu w każdym kierunku (na wspólnej jezdni); jej szerokość zostanie jednak ujednolicona do ok. 7 metrów, pojawią się też chodniki, drogi rowerowe i dwa przejścia podziemne.

Czytaj też: Powstanie 56 km trasy ekspresowej. Umowa jeszcze w tym roku

Największym elementem modernizacji będzie budowa układu dwujezdniowej estakady po dwa pasy ruchu w każdym kierunku (którą poprowadzony zostanie główny ruch między ul. Oświęcimską i Turyńską). Poniżej, po obu stronach mają powstać dwa ronda połączone krótkim odcinkiem pod estakadą (ronda te utworzą połączenia z okolicznymi ulicami, m.in. odcinkiem ul. Oświęcimskiej - wiodącym do Bierunia Starego.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.