PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy: Drogowcy oddali nowe połączenie centrum z drogą nr 44

  • PAP/MN    22 grudnia 2016 - 12:12
Tychy: Drogowcy oddali nowe połączenie centrum z drogą nr 44
To największa i najważniejsza drogowa inwestycja przeprowadzona przez tyski Miejski Zarząd Ulic i Mostów. (fot. MZUiM Tychy)

• Nowe połączenie ulicy Asnyka w Tychach otworzyli w czwartek (22 grudnia) drogowcy.
• Znajduje się przy niej m.in. dworzec kolejowy, z drogą krajową nr 44 (ul. Mikołowska).
• Droga komunikuje ścisłe centrum z główną arterią przecinającą miasto w osi wschód-zachód.
Połączenie powstało przy wsparciu środków rezerwy subwencji ogólnej, przeznaczonych na dofinansowanie inwestycji na drogach samorządowych w 2016 r. Odciąży jedyną dotąd wiodącą w tym kierunku ul. Burschego. Ułatwi też dojazd do otwartego w ub. roku w Tychach wielopoziomowego parkingu systemu Park&Ride przy dworcu kolejowym.

Jak poinformował w czwartkowej informacji urząd miasta Tychy, to największa i najważniejsza drogowa inwestycja przeprowadzona przez tamtejszy Miejski Zarząd Ulic i Mostów w 2016 r. Półkilometrowa droga przekracza 22-metrowym mostem Potok Tyski.

Połączenie obsługuje relacje prawoskrętne, co oznacza, że będą mogli z niego korzystać kierowcy jadący w stronę Tychów z Gliwic i Mikołowa, a także wyjeżdżający z centrum w kierunku Oświęcimia.

Droga ułatwi dojazd do wielopoziomowego parkingu Park&Ride działającego od stycznia ub. roku przy dworcu kolejowym. To część tyskiego systemu, który pozwala kierowcom korzystającym z tzw. biletu pomarańczowego, na darmowe parkowanie przez 12 godzin na dwóch wielopoziomowych parkingach przy stacjach Szybkiej Kolei Regionalnej (Tychy-Katowice-Sosnowiec).

Czytaj też: Dróg będzie więcej i będą bezpieczniejsze

Wykonawcą wartych 4 mln zł prac przy nowym połączeniu była firma Eurovia Polska. Miasto zyskało na to przedsięwzięcie 2,9 mln zł wsparcia z rezerwy subwencji ogólnej budżetu państwa. Ogółem rozdzielona przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa pula środków na dofinansowanie inwestycji na drogach samorządowych w br. wynosiła 336 mln zł.

Dofinansowanie takich zadań zyskało 169 jednostek samorządu z całego kraju; 32,5 mln zł trafiło do samorządów woj. śląskiego. Prócz remontów wiaduktów na drogach wojewódzkich i powiatowych, środki te otrzymały miasta regionu.

Wśród takich przedsięwzięć - obok tyskiego - znalazły się: remont nawierzchni drogi 902 (DTŚ) w Chorzowie (blisko 1,4 mln zł), remont fragmentu drogi nr 94 w Sosnowcu (1 mln zł), budowa obwodnicy północnej Jaworzna (8,2 mln zł) czy przebudowa przejścia podziemnego dla pieszych pod Al. Wyzwolenia w Częstochowie (4,8 mln zł).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.