PARTNER PORTALU
  • BGK

Tychy nie są już sypialnią dla Katowic

  • JL    28 listopada 2016 - 10:19
Tychy nie są już sypialnią dla Katowic
Tychy to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Fot. Tychy.pl

Sypialnia dla Katowic czy świetna lokalizacja do inwestycji? Mimo że od lat Tychy borykają się z etykietą miasta sypialni, obecnie jest to jedno z najprężniej rozwijających się miast w aglomeracji śląskiej.
Kolejne inwestycje, modernizacja przestrzeni miejskiej, niskie bezrobocie – Tychy to jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce. Od niemal dwóch dekad na jego terenie dynamicznie działa Tyska Podstrefa Ekonomiczna, zrzeszająca ponad 50 dużych przedsiębiorstw. Łącznie zatrudniają około 11 tys. osób, przyczyniając się do zmniejszenia stopy bezrobocia w mieście, która obecnie wynosi jedynie 3,3 proc., podczas gdy w regionie 6,7 proc., a w kraju 8,3 proc.

– Tychy to miasto, w którym nie występują problemy związane np. z bezrobociem czy ubóstwem. Poziom bezrobocia jest jednym z najniższych w kraju (ok. 4 -5 proc.), działa prężnie strefa ekonomiczna, a w przeprowadzonych kilka lat temu badaniach okazało się, że ponad 90 proc. mieszkańców identyfikuje się ze swoim miastem i jest z Tychami silnie związana. Tychy zajmują wysokie miejsca w rankingach miast najlepszych do życia w Polsce. Oczywiście zawsze może być lepiej – dlatego kładziemy duży nacisk na sprawy najistotniejsze – edukację, ochronę zdrowia itp. Od kilku lat działamy także na rzecz zwiększenia partycypacji mieszkańców w podejmowaniu ważnych decyzji dla miasta – komentuje Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

Ostatnie lata to dla Tychów okres intensywnych zamian. Zmodernizowano dworzec PKP oraz trzy stacje Szybkiej Kolei Regionalnej. Wybudowano wielopoziomowy parking park&ride, kupiono nowoczesny i ekologiczny tabor autobusowy. Przebudowano drogę krajową DK1 – jedną z najważniejszych arterii Śląska. Poza inwestycjami w transport i komunikację publiczną, przeprowadzono szereg projektów uatrakcyjniających ofertę rozrywkowo-rekreacyjną miasta. Wybudowano Stadion Miejski Tychy, spełniający wymogi FIFA i UEFA, Mediatekę z sala koncertową, czytelnią i wypożyczalnią książek, biblioteką muzyczną i naukową, przekształcono dawne kino w Pasaż Kultury Andromeda.

Powstaje centrum handlowe Gemini Park Tychy, które stworzy ponad 1,5 tys. miejsc pracy. Ma być nowoczesnym, wielkopowierzchniowym obiektem handlowym, liczącym ok. 36 tys. mkw. powierzchni najmu, dysponującym parkingiem na ok. 1,1 tys. pojazdów. Będzie w nim przeszło 130 lokali handlowych, gastronomicznych oraz punktów usługowych. Otwarcie zaplanowano na jesień 2017 roku.

Rok 2017 przyniesie kolejne inwestycje w Tychach. W I półroczu zostanie otwarty Wodny Park Tychy z basenami wewnętrznymi i zewnętrznymi, innowacyjnymi zjeżdżalniami, symulatorem surfingu i łaźniami piwnymi. W planach miasta widnieje kolejna pozycja – budowa Areny Lekkoatletycznej, spełniającej standardy Polskiego Związku Lekkiej Atletyki oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych IAAF.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.