PARTNER PORTALU
  • BGK

Tyscy kibice doczekają się stadionu. A Chorzów?

  • PAP    30 grudnia 2012 - 09:03
Tyscy kibice doczekają się stadionu. A Chorzów?

Jesienią 2012 w sprawie budowy nowego stadionu dla ekstraklasowego Ruchu Chorzów demonstrowali kibice tego klubu. Piłkarze beniaminka 1. ligi GKS Tychy grali dla garstki fanów w Jaworznie, ale w 2015 gotowa ma być kosztem ok. 129 mln zł. nowa tyska arena.
Umowa dotycząca tej inwestycji została podpisana w grudniu. 15-tysięczny stadion w Tychach będzie miał zadaszoną widownię i podgrzewaną murawę. Ma spełniać wszystkie wymogi UEFA i FIFA.

Piłkarze chorzowskiego Ruchu w poprzednim sezonie wywalczyli wicemistrzostwo Polski, ale nadal grają na stadionie oddanym do użytku w 1935 roku.

Władze klubu podkreślając straty przy organizacji meczów na obecnym obiekcie liczyły, że drużyna przeniesie się na Stadion Śląski, ciągle jednak nie wiadomo, kiedy zakończy się ostatni etap modernizacji (głównie montaż dachu) tego 55-tysięcznego obiektu.

Czytaj też: NIebezpieczny Stadion Śląski

Samorząd województwa w budżecie na 2013 przeznaczył na "Śląski" 79,2 mln zł.

W związku z niepewną przyszłością, ulicami Chorzowa przeszła w listopadzie kilkutysięczna demonstracja kibiców żądających od prezydenta miasta zajęcia się problemem areny dla Ruchu. Równocześnie spadła frekwencja na meczach "Niebieskich".

Czytaj też: Fani ruchu złożyli prezydentowi petycję

Na razie władze miejskie zaprezentowały trzy koncepcje przyszłości stadionu. Pierwsza zakłada powstanie samego stadionu bez zaplecza. Druga - wybudowanie również niewielkiej galerii handlowej na terenie należącym do miasta (płyta główna boiska przeniesiona zostałaby na boisko treningowe).

Trzecie rozwiązanie, to arena piłkarska wraz z obszernym centrum handlowym. W każdym z rozwiązań chodzi o arenę mająca ok. 18 tysięcy krzesełek.

Do końca stycznia mają potrwać prace nad opracowaniem modelu finansowego przedsięwzięcia.

Najwcześniej w regionie z problemem infrastruktury stadionowej na Górnym Śląsku uporały się władze Gliwic. Piłkarze miejscowego Piasta od listopada 2011 grają na nowoczesnym, 10-tysięcznym obiekcie, postawionym za ok. 60 mln zł. Jednak do kompletu na trybunach jest podczas meczów daleko.

"Elitarne" są od jesieni 2011 spotkania Górnika Zabrze. Stadion jest poddawany kompleksowej przebudowie i pojemność widowni została ograniczona do trzech tysięcy miejsc.

Jesienią widać już było wysokie, piętrowe, betonowe konstrukcje trybun powstające z trzech stron boiska. Po zakończeniu tego etapu kosztującego 192,5 mln zł, w 2013 widownia pomieści 24 tysiące kibiców.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.