PARTNER PORTALU
  • BGK

Uczczą pamięć lotników w Olkuszu

  • PAP    11 kwietnia 2011 - 16:08

W połowie września w Olkuszu (Małopolska) odsłonięty zostanie obelisk, który ma upamiętnić dwóch związanych z tym miastem tragicznie zmarłych pilotów. Jednym z nich jest mjr Arkadiusz Protasiuk, dowódca rozbitego pod Smoleńskiem samolotu prezydenckiego.
"Nasza szkoła od lat stara się pielęgnować pamięć o polskim lotnictwie. Współpracujemy m.in. z jednostkami lotniczymi Wojska Polskiego, jak i krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego. Chcemy, aby młode pokolenie nie zapomniało o dwóch tragicznie zmarłych pilotach, którzy byli związany nie tylko z naszym miastem, ale też osiedlem, na którym znajduje się placówka" - powiedział dziennikarzom dyrektor Szkoły Podstawowej nr 9 w Olkuszu im. ppłk. pilota Stanisława Skarżyńskiego, Janusz Cieślik.

Na obelisku zostanie zainstalowana tablica wyjaśniająca, w jakich okolicznościach zginęli mjr pilot Arkadiusz Protasiuk oraz - także związany z Olkuszem - płk Zdzisław Cieślik. Drugi z wymienionych (który był kuzynem dyr. Cieślika) był jedną z ofiar tragedii pod Mirosławcem. Na tablicy zostaną umieszczone takaże napisy: "Per aspera ad astra" (Przez trudy do gwiazd) oraz "Pamięci Olkuskich Lotników".

Mjr Protasiuk chodził w Olkuszu do szkoły podstawowej, a płk Ciślik urodził się i mieszkał w tym mieście.

Dyr. Cieślik podkreślił, że projekt jest finansowany ze środków sponsorów.

W dniu 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem zginęło 96 osób, w tym głowa państwa Lech Kaczyński. W styczniu 2008 r. w katastrofie pod Mirosławcem zginęło 20 osób. Wojskowy samolot transportowy CASA C-295M rozbił się podchodząc do lądowania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.