PARTNER PORTALU
  • BGK

Uda się uratować dworek Kossaków?

  • PAP/Dziennik Polski    26 maja 2014 - 07:10
Uda się uratować dworek Kossaków?

Kossakówka - neogotycki dworek z połowy XIX w., gdzie kiedyś spotykała się elita Krakowa - od lat jest rozpadającą się ruderą. Jej właściciel nie wyklucza odsprzedania budynku miastu; pojawiły się też pomysły, by utworzyć tam muzeum.
Radni z Dzielnicy I Stare Miasto, którzy już kilkakrotnie alarmowali, że najwyższy czas, by ratować zabytek, zwrócili się z wnioskiem do prezydenta Krakowa o środki w przyszłorocznym budżecie na zakup Kossakówki wraz z ogrodem i wyposażeniem pozostałym po rodzinie Kossaków - pisze "Dziennik Polski".

Samorządowcy chcą też, by po wykupie w budynku powstała miejska instytucja kultury Muzeum Rodziny Kossaków lub oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Właściciel dworku Marek Górecki, który planuje remont - jak szacuje za ok. 500 tys. zł - po jego przeprowadzeniu chciał wynająć obiekt: dla restauracji, przedszkola, szkoły, muzeum. Ale nie wyklucza odsprzedania zabytku, gdyby była taka propozycja ze strony miasta. To kwestia ceny - mówi Górecki.

Zabytek znajdujący się przy Pl. J. Kossaka 4, od 1869 r. był siedzibą rodu Kossaków. Dworek był niegdyś salonem artystycznym i towarzyskim Krakowa; tu tworzyli: Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Eterno Vagabundo, 2014-05-26 15:29:34

    Zabytki kultury Trzeba restaurować, Bo tylko tam można Ducha podładować.