Udrożnią Nysę Kłodzką

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu podpisał w środę umowę na przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe Nysy Kłodzkiej. Wartość prac wynosi ponad 187 mln zł. To kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego regionu.
Udrożnią Nysę Kłodzką

Umowa z firmą Bilfinger Berger Budownictwo, którą podpisano w Nysie, obejmuje udrożnienie 10 km Nysy Kłodzkiej poniżej tamy - od zbiornika wodnego Nysa do rejonu Kubic. To pierwszy etap modernizacji nyskiego zbiornika.

Czytaj też: Ponad 187 mln zł na modernizację Nysy

Koszt przebudowy i udrożnienia 10 km rzeki wynosi ponad 187 mln zł, w tym 114 mln zł pochodzi z UE.

"W kwocie tej zawierają się nie tylko prace na samej rzece, które wyceniono na 119 mln zł, ale też przygotowanie dokumentacji, koszt wycinki drzew niezbędnej do rozpoczęcia prac oraz koszt robót geodezyjnych" - wyjaśniła rzeczniczka wrocławskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Magdalena Łońska.

Inwestycja ma zwiększyć przepustowość rzeki poniżej zbiornika z obecnych 600 m sześc. na sekundę do 1400 m sześc.

Zaplanowane prace obejmą też m.in. modernizację trzech jazów, które zagrażają swobodnemu przepuszczeniu wód powodziowych, poszerzenie koryta rzeki i budowę wałów na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej poniżej zapory.

"Po wykonaniu tych prac nie powtórzy się sytuacja podobna do tej z 1997 roku, kiedy podczas powodzi w wyniku spiętrzenia wody doszło do zalania miasta Nysy" - zapewniła Łońska.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE