PARTNER PORTALU
  • BGK

Udrożnią Nysę Kłodzką

  • PAP    27 czerwca 2012 - 19:00
Udrożnią Nysę Kłodzką

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu podpisał w środę umowę na przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe Nysy Kłodzkiej. Wartość prac wynosi ponad 187 mln zł. To kluczowa inwestycja dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego regionu.
Umowa z firmą Bilfinger Berger Budownictwo, którą podpisano w Nysie, obejmuje udrożnienie 10 km Nysy Kłodzkiej poniżej tamy - od zbiornika wodnego Nysa do rejonu Kubic. To pierwszy etap modernizacji nyskiego zbiornika.

Czytaj też: Ponad 187 mln zł na modernizację Nysy

Koszt przebudowy i udrożnienia 10 km rzeki wynosi ponad 187 mln zł, w tym 114 mln zł pochodzi z UE.

"W kwocie tej zawierają się nie tylko prace na samej rzece, które wyceniono na 119 mln zł, ale też przygotowanie dokumentacji, koszt wycinki drzew niezbędnej do rozpoczęcia prac oraz koszt robót geodezyjnych" - wyjaśniła rzeczniczka wrocławskiego Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Magdalena Łońska.

Inwestycja ma zwiększyć przepustowość rzeki poniżej zbiornika z obecnych 600 m sześc. na sekundę do 1400 m sześc.

Zaplanowane prace obejmą też m.in. modernizację trzech jazów, które zagrażają swobodnemu przepuszczeniu wód powodziowych, poszerzenie koryta rzeki i budowę wałów na lewym brzegu Nysy Kłodzkiej poniżej zapory.

"Po wykonaniu tych prac nie powtórzy się sytuacja podobna do tej z 1997 roku, kiedy podczas powodzi w wyniku spiętrzenia wody doszło do zalania miasta Nysy" - zapewniła Łońska.

<!-- pagebreak //-->

Prace budowlane mają ruszyć w lipcu. Już wycięto drzewa i krzaki, by przygotować plac budowy. Wykonano też prace geodezyjne.

Inwestycja ma kilkumiesięczne opóźnienie. Jeszcze przed ogłoszeniem przetargu RZGW zakładało, że podpisanie umowy i przekazanie placu budowy nastąpi w pierwszym kwartale br., a nie pod koniec drugiego.
Tymczasem prace przy udrażnianiu Nysy Kłodzkiej muszą być zakończone do końca 2015 r. W przeciwnym wypadku zagrożona może być unijna dotacja. Zdaniem rzeczniczki RZWG nie ma takiego niebezpieczeństwa.

1 czerwca RZGW Wrocław ogłosił też przetarg na remont tamy w Nysie. Oferty można składać do połowy lipca. Całkowity koszt realizacji zadania, w skład którego wchodzi udrożnienie Nysy Kłodzkiej i remont tamy, oszacowano na 467 mln zł. Przewidziane dofinansowanie z UE to 284 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.