PARTNER PORTALU
  • BGK

Udziały Łódzkiego Centrum Filmowego w rękach samorządu

  • PAP    3 stycznia 2013 - 20:28
Udziały Łódzkiego Centrum Filmowego w rękach samorządu

Miasto Łódź nieodpłatnie przejęło od Skarbu Państwa udziały w spółce Łódzkie Centrum Filmowe (ŁCF). Według przedstawicieli magistratu przejęcie udziałów pozwoli miastu mieć bezpośredni wpływ na rozwój działalności ŁCF i sposób zarządzania jego zbiorami.
Umowę nieodpłatnego przeniesienia praw z udziałów spółki Łódzkie Centrum Filmowe na rzecz miasta Łodzi podpisali w czwartek minister Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski i prezydent Łodzi Hanna Zdanowska - poinformowało biuro prasowe Urzędu Miasta Łodzi.

Spółka ŁCF powstała w 2010 r. w wyniku komercjalizacji państwowej instytucji filmowej pod nazwą Łódzkie Centrum Filmowe (wówczas Skarb Państwa miał 100 proc. udziałów w spółce).

ŁCF mieści się w budynku po dawnej Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi i jest jej prawnym kontynuatorem. Spółka świadczy usługi inscenizacyjne (wypożyczanie kostiumów, mundurów, rekwizytów) oraz pirotechniczne (w tym wypożyczanie broni palnej). Dysponuje również jedną z większych w Polsce hal do produkcji filmowej oraz prowadzi antykwariat filmowy.

"Przejęcie udziałów w spółce pozwoli na realizację zadań miasta z zakresu kultury poprzez ochronę unikalnej kolekcji środków inscenizacyjnych oraz upowszechnianie wiedzy nt. wybitnych dzieł polskiej kinematografii" - zaznaczono w komunikacie łódzkiego magistratu.

Kostiumy, broń i rekwizyty znajdujące się w posiadaniu ŁCF stanowią zbiory wykorzystywane w wielu produkcjach filmowych i są integralną częścią filmowego dziedzictwa Łodzi. "Przejęcie udziałów w ŁCF pozwoli miastu mieć bezpośredni wpływ na rozwój działalności spółki i sposób zarządzania zbiorami" - podkreślono w komunikacie.

Łódzkie Centrum Filmowe posiada bogate zbiory kostiumów i mundurów wojskowych, które liczą ponad 150 tys. sztuk oraz ponad 62 tys. rekwizytów. Ma także największy magazyn broni filmowej w Polsce. Ten unikatowy zbiór zawiera ponad 100 rodzajów różnego typu karabinów maszynowych, moździerzy, pistoletów, rewolwerów i strzelb. Centrum posiada także zespół profesjonalnych pirotechników, który obsługuje plany filmowe i plenerowe widowiska artystyczne oraz inscenizacje historyczne.

Spółka ŁCF dysponuje również jedną z większych hal zdjęciowych w Polsce o powierzchni 768 m kw. Jej gabaryty pozwalają na zbudowanie dużych i skomplikowanych dekoracji. W ostatnim czasie realizowano tam zdjęcia m.in. do oscarowego filmu "Piotruś i Wilk" oraz trójwymiarowe zdjęcia do "Chopin - Latająca Maszyna".

Spółka ŁCF jest prawnym kontynuatorem Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi, która powstała w 1945 roku przy ul. Łąkowej. Jej dyrektorem został wówczas znany reżyser Aleksander Ford. Pierwszym filmem fabularnym, zrealizowanym przez WFF były "Zakazane piosenki" w reż. Leonarda Buczkowskiego.

Po 1989 roku i wprowadzeniu gospodarki rynkowej WFF zaczęła przeżywać kłopoty finansowe. 1 stycznia 1994 roku zostało powołane Łódzkie Centrum Filmowe, które przejęło majątek Wytwórni. W maju 1998 rozpoczęła się likwidacja ŁCF, której zaprzestano po siedmiu latach. W tym czasie wyprzedano część majątku, część sprywatyzowano, spłacono wszystkie długi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.