PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje budowę targowisk w podkarpackim

  • PAP    1 czerwca 2012 - 15:45
UE dofinansuje budowę targowisk w podkarpackim

Ponad 13 mln zł wyniesie dofinansowanie ze środków Unii Europejskich na budowę targowisk dla rolników w 19 gminach Podkarpacia. W piątek w Rzeszowie przedstawiciele tych gmin podpisali umowy o przyznaniu środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Targowiska powstają w ramach projektu "Mój rynek", który umożliwia powstanie targowisk we wsiach i miastach liczących do 50 tys. mieszkańców.

"Targowiska mają być nowoczesnymi miejscami handlu, które przyczynią się do poprawy warunków prowadzenia działalności gospodarczej, a także, umożliwią bezpośrednią sprzedaż produktów przez rolników" - powiedział członek zarządu woj. podkarpackiego Lucjan Kuźniar.

Według projektu, targowiska, które powstaną muszą spełniać określone standardy: być utwardzone, oświetlone, podłączone do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Muszą także być wyposażone w zadaszone stoiska i miejsca parkingowe.

"Głównym założeniem projektu jest stworzenie warunków do sprzedaży bezpośredniej z pominięciem długiego łańcucha pośredników" - dodał Kuźniar.

Dofinansowane gmin wynosi od 50 do 75 proc. Targowiska mają powstać do końca 2013 roku.

"W Jaśle do końca kwietnia przyszłego roku powstanie targowisko o powierzchni 1000 metrów kw., z tego 700 metrów kw. będzie zadaszone. Będzie tam 105 miejsc dla handlowców z zapleczem sanitarnym i weterynaryjnym" - zauważył burmistrz Andrzej Czernecki.

Przebudowa targowiska w Jaśle będzie kosztowała ponad 1,5 mln zł, z czego dofinansowane z funduszy unijnych wyniesie 920 tys. zł.

W Polsce w ramach projektu "Mój rynek" przebudowanych zostanie ponad 300 targowisk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.