PARTNER PORTALU
  • BGK

UE dofinansuje obwodnicę Krosna

  • PAP    9 stycznia 2013 - 15:58
UE dofinansuje obwodnicę Krosna

Ponad 107 mln zł otrzymał samorząd Krosna (Podkarpackie) na rozbudowę miejskiej obwodnicy. Pieniądze pochodzą z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Inwestycja ma się zakończyć w połowie 2015 r.
Jak poinformowała rzeczniczka prasowa prezydenta Krosna Joanna Sowa, miasto starało się o te pieniądze od ponad czterech lat.

"Złożyliśmy wniosek o dofinansowanie tej inwestycji jeszcze w listopadzie 2008 r. Jednak z uwagi na brak wystarczającej ilości pieniędzy, nasz projekt pozostawał na liście rezerwowej aż do stycznia 2012 r. Wtedy, po uruchomieniu dodatkowych środków na szczeblu krajowym, zaktualizowaliśmy dokumentację" - dodała.

Samorząd Krosna w latach 2008-2010, nie czekając na unijną dotację, przeprowadził z własnych pieniędzy częściową rozbudowę obwodnicy. Jak zaznaczyła Sowa, podpisana umowa o dofinansowaniu zakłada, że miasto otrzyma refundację wydatków, które już poniosło na ten cel. Jest to ok. 30 mln zł.

"Z własnych środków rozbudowaliśmy obwodnicę od skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Zręcińską i ul. Pużaka do skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Czajkowskiego i ul. Składową. Na tym odcinku, o długości 1,7 km, została dobudowana druga jezdnia, powstały drogi dojazdowe i ekrany akustyczne" - powiedziała Sowa.

Pozostała kwota dotacji zostanie przeznaczona na dalszą rozbudowę obwodnicy. Przetarg na wyłonienie wykonawcy miasto planuje ogłosić do końca pierwszego kwartału br.

Zakres planowanych robót budowlanych obejmuje m.in. ułożenie nowej nawierzchni na al. Jana Pawła II, ul. Podkarpackiej i ul. Bieszczadzkiej. Przebudowane zostanie skrzyżowanie ul. Podkarpackiej z ul. Tysiąclecia, gdzie jezdnia zostanie poszerzona o dodatkowe pasy ruchu; powstanie także sygnalizacja świetlna. Największą częścią projektu będzie jednak rozbudowa skrzyżowania ul. Podkarpackiej z ul. Witosa. W ramach tych prac powstaną m.in. dodatkowe dwa pasy ruchu. Wybudowane zostaną również dwa wiadukty.

Rozbudowa obwodnicy ma się zakończyć w połowie 2015 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.