PARTNER PORTALU
  • BGK

UEFA przyspieszy podróżowanie koleją

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    28 stycznia 2011 - 06:36
UEFA przyspieszy podróżowanie koleją

Podczas EURO 2012 podróż koleją z Gdańska do Poznania będzie trwała 3,5 godziny. Ze stolicy do Wrocławia o godzinę dłużej.
Ministerstwo Infrastruktury opracowało plan likwidacji ograniczeń prędkości na liniach kolejowych łączących Gdańsk z Poznaniem oraz Warszawę i Wrocław, a resort finansów jest gotów dać na ten cel pieniądze – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Wielkie inwestycje z europejskich funduszy jak dotąd omijały tory między tymi miastami. UEFA ma jednak swoje wymogi. Według wytycznych piłkarskiej centrali podróż koleją między ośrodkami, w których rozgrywane są mecze grupowe, powinna trwać maksymalnie cztery godziny.

Dzisiaj to niemożliwe. Podróż pociągiem z Gdańska do Poznania to w najlepszym przypadku 4 godz. 27 min. Na najszybsze pokonanie trasy z Warszawy do Wrocławia przez Katowice potrzeba co najmniej 5 godz. 17 min. Zwykle pociągi i tak się spóźniają.

Kolejarze twierdzą jednak, że do czerwca 2012 r. są w stanie skrócić czasy przejazdu, wykonując ekspresowe modernizacje. Prace mają objąć odcinki torów z Bydgoszczy do Tczewa oraz między Opolem i Częstochową.

W czerwcu 2012 r. czas jazdy pociągów z Gdańska do Poznania wyniesie 3 godz. 30 min, a z Warszawy do Wrocławia – maksymalnie 4 godz. 30 min. W pierwszym przypadku pociągi jechałyby przez Bydgoszcz i Inowrocław. W drugim przez Koluszki, Częstochowę i Opole.

Z wyliczeń PKP PLK wynika, że na wykonanie zaplanowanych prac potrzeba 550 mln zł – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.