PARTNER PORTALU
  • BGK

Układ Słoneczny w Tarnowie

  • PAP    3 grudnia 2010 - 13:42

W Tarnowie zakończyła się budowa unikatowej fontanny przedstawiającej Układ Słoneczny. Na jej uruchomienie mieszkańcy będą musieli jednak poczekać do wiosny - poinformowała rzeczniczka tarnowskiego magistratu Dorota Kunc-Pławecka.
Fontanna jest głównym elementem gruntownie odnowionego skweru ks. Jerzego Popiełuszki znajdującego się w centrum miasta. Urządzenie, mierzące 28 metrów średnicy, odzwierciedla schemat Układu Słonecznego.

W jego centrum znajduje się kula ze stali i szkła przedstawiająca Słońce. W jej wnętrzu zainstalowano źródło światła.

Składające się na Układ Słoneczny planety zostały odzwierciedlone za pomocą granitowych kul o zróżnicowanej średnicy. Planety te będą umieszczone na "poduszkach" wytwarzanych przez wodę pod dużym ciśnieniem, dzięki czemu, poruszone, będą obracać się wokół własnej osi.

Tłem dla schematu Układu Słonecznego jest czarny bazalt, w którym umieszczono diody naśladujące inne gwiazdy.

- Samą fontannę można już oglądać, natomiast woda wprawi ją w ruch dopiero na wiosnę, gdy nastaną odpowiednie warunki atmosferyczne - wyjaśniła rzecznik.

Według niej, jedną z przesłanek, która zdecydowała o tematyce tarnowskiej fontanny jest fakt, iż w tym mieście żyje i pracuje jeden z najsłynniejszych polskich kosmologów ks. prof. Michał Heller.

Całkowity koszt budowy fontanny to blisko 1,1 mln zł. 70 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie unijne w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego, a 30 proc. środki miasta Tarnowa.

Czytaj też:

Gliwice zmodernizowały Rynek

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.