PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulica Jaworzyńska przełamie fatum?

  • legniczanin.pl ( Grzegorz Wala)    17 lipca 2012 - 11:56
Ulica Jaworzyńska przełamie fatum?

Jeszcze w tym tygodniu powinno się ukazać ogłoszenie na wykonanie dokumentacji przebudowy ul. Jaworzyńskiej w Legnicy.
– Jeszcze w tym tygodniu powinno się ukazać ogłoszenie na wykonanie dokumentacji przebudowy ul. Jaworzyńskiej w Legnicy. Mam nadzieję, że nie będzie problemów, jak to było w przypadku ul. Chojnowskiej – zapowiada Jadwiga Zienkiewicz, zastępczyni gospodarza miasta.

Jaki jest stan ulicy Jaworzyńskiej, każdy widzi. Droga wprawdzie od lat wymaga przebudowy, ale od kilku miesięcy jej stan dodatkowo się pogarsza. Najlepiej świadczyć może o tym fakt, że nie dalej jak przed kilkoma tygodniami jeden z kierowców praktycznie wpadł samochodem do środka drogi. Nic więc dziwnego, że przebudowa ul. Jaworzyńskiej stała się celem numer jeden na liście inwestycyjnych priorytetów miasta. Jej realizacja nie będzie jednak łatwa… i to z dwóch powodów.

Po pierwsze, podobnie jak w przypadku pierwotnych planów przebudowy ul. Chojnowskiej, przy okazji wymiany nawierzchni ratusz chce też zmodernizować całą wewnętrzną infrastrukturę kanalizacyjną… co kilkakrotnie podwyższy koszt prac. Wstępne szacunki mówią nawet o 60 mln zł, które może pochłonąć to zadanie.

A to ostatnie oznacza, że nawet jeśli uda się pozyskać środki zewnętrzne, przebudowa całej trasy będzie musiała potrwać kilka lat, bowiem jeden budżet na pewno tego nie udźwignie. Drugą trudnością okazać się może sama dokumentacja tej drogi. I tu znów na myśl przychodzi przypadek ul. Chojnowskiej. Prace nad dokumentacją przebudowy odcinka od ul. Jagiellońskiej do granic miasta trwały bowiem kilka lat.

W tym czasie na próbie opracowania planów zęby połamało sobie wyłonione w pierwszym przetargu konsorcjum i, wyłoniona w drugim, hiszpańska firma. Trwało to tak długo, że zdegradowana zimą droga nie mogła dłużej czekać i ratusz postanowił zdecydowanie ograniczyć zakres prac (do zdarcia asfaltu i wymiany go jedynie na połowie odcinka).

Nic więc dziwnego, że legniccy urzędnicy, mając w pamięci przebudowę (a właściwie remont) ul. Chojnowskiej, mają nadzieję, że pechowy scenariusz się nie powtórzy.

– Jeszcze w tym tygodniu powinno się ukazać ogłoszenie na wykonanie dokumentacji przebudowy ul. Jaworzyńskiej. Mam nadzieję, że nie będzie problemów, jak to było w przypadku ul. Chojnowskiej. Jeśli wszystko ułoży się po naszej myśli, właściwe prace powinny się rozpocząć jeszcze w przyszłym roku – mówiła podczas komisji rewizyjnej Jadwiga Zienkiewicz, odpowiedzialna za legnicką infrastrukturę zastępczyni gospodarza miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.