Ulica krótsza od kiełbasy

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy
  • 24-04-2010
  • drukuj
Otwarto Samborską – najkrótszą ulicą w Warszawie, w Polsce, a może nawet na świecie.
Ulica krótsza od kiełbasy

Znajduje się na Nowym Mieście. Odchodzi od ul. Przyrynek. Trudno ją odróżnić od chodnika, bo jest ślepa, wyłożona płytkami i nie da się w nią wjechać. Ma 22 metry długości (24 razy mniej od najdłuższej kiełbasy świata), 2,7 m szerokości i stoi na niej 25 latarni – informuje „Życie Warszawy”.

Przez wiele lat była zamknięta. Sprawiała wrażenie dzikiego ogrodu zapomnianego przez właścicieli. Na ponowne jej otwarcie przybyło tylu gości, że z trudem się na niej pomieścili.

Przed wojną Samborska była nieco dłuższa, ale potem została z jednej strony zamknięta zabudowaniami. Choć nie ma przy niej żadnego domu, można ją znaleźć na planie.

Jej nazwa pochodzi od rodziny Samborskich – warszawskich mieszczan, właścicieli okolicznych gruntów. Została wytyczona w 1770 r. Podobno spacerując po niej, Chopin wpadł na pomysł skomponowania walca Des-dur, zwanego minutowym – podaje „Życie Warszawy”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

I znowu nasi włodarze i politycy mają głowe odwruconą do tyłu - ostatnie tragiczne wydażenia nic ich nie nauczyły. Ważniejsza jest historia od przyszłości. Narodzie polski - kiedy przestanieś wybierac delitantów.????????????.

Emeryt - 42, 2010-04-25 12:23:32 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE