PARTNER PORTALU
  • BGK

Ulica Mieszka I w Radomiu gotowa

  • www.radomnews.pl    5 listopada 2012 - 11:23
Ulica Mieszka I w Radomiu gotowa

Dwie jezdnie na całej długości, rondo na skrzyżowaniu z ulicą Aleksandrowicza, przedłużenie do ulicy Ofiar Firleja, a także nowe chodniki, zatoki przystankowe i parkingowe oraz drogi dla rowerów – tak wygląda po przebudowie ulica Mieszka I w Radomiu.
Generalna przebudowa rozpoczęła się w trzydziestolecie istnienia ulicy Mieszka I. Jak udało nam się ustalić, droga ta powstała formalnie 27 kwietnia 1981 roku.

Właśnie tego dnia radni ówczesnej Miejskiej Rady Narodowej nadali nazwy ulicom na nowym osiedlu Michałów, w tym również Mieszka I (uchwała nr XVII/39/81). Wtedy trasa ta kończyła się na wysokości ulicy Piastowskiej.

Właśnie tam znajdowała się granica administracyjna miasta (Józefów był jeszcze wsią). Dopiero w marcu 1984 roku Radom rozrósł się na północ - aż po Wielogórę. Ulica Mieszka I była później sukcesywnie wydłużana - tym bardziej, że stanowiła praktycznie jedyną drogę dojazdową do placu budowy szpitala na Józefowie.

Jeszcze w ubiegłym roku Mieszka I była dwujezdniowa do ulicy Piastowskiej (a dalej była tylko jedna jezdnia). Już na etapie budowy zakładano jednak powstanie drugiej - o czym świadczyła zostawiona na tym odcinku rezerwa terenu.

Przez ostatnie kilkanaście miesięcy ulica Mieszka I zmieniła się nie do poznania. Istniejące dotychczas jezdnie zostały wybudowane od podstaw. Powstał również brakujący fragment jezdni zachodniej pomiędzy ulicami Aleksandrowicza i Piastowską.

Ułożono krawężniki i chodniki, wybudowano drogę dla rowerów z czarnego asfaltu, zainstalowano także nowe oświetlenie. Powstały ponadto nowe zatoki przystankowe i parkingowe oraz pasy dla pojazdów skręcających w lewo.

W miejscu ostrego zakrętu u zbiegu z ulicą Aleksandrowicza jest teraz rondo turbinowe. Przed wjazdem na nie trzeba wybrać odpowiednio oznakowany pas ruchu (nie można na przykład z pasa do jazdy w lewo pojechać prosto).

Zupełnie nowym śladem zostało poprowadzone przedłużenie ulicy Mieszka I - od wspomnianego ronda do ulicy Ofiar Firleja. Łąki i pola na Józefowie zostały przecięte nasypem z nową drogą. Nad rzeką Mleczną powstał most.

Przy tej okazji przebudowano też fragment ulicy Ofiar Firleja od przedłużenia ulicy Mieszka I do parkingu przed cmentarzem. Docelowo ma powstać jeszcze odcinek pomiędzy ulicami Ofiar Firleja i Witosa.

Te roboty były wstrzymane z powodu dawnego wysypiska śmieci, które okazało się większe niż początkowo przewidywano. Ta część inwestycji ma zostać przeprowadzona w przyszłym roku. Dopiero wtedy będzie można mówić o zakończeniu całego planowanego zadania.

Ulica Mieszka I generuje aktualnie coraz większy ruch kołowy. To już nie tylko obsługa osiedla Michałów, Brzustówki i Józefowa, ale również intensywnie rozbudowujących się dzielnic Mleczna i Huta Józefowska (powstaje tam mnóstwo nowych domów jednorodzinnych).

Ulicę tę kierowcy często wykorzystują też jako alternatywny wyjazd do Warszawy. Wykonawcą przebudowy ulicy Mieszka I i budowy jej przedłużenia jest Kieleckie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.