PARTNER PORTALU
  • BGK

UMK szuka chętnych na nieruchomości

  • PAP    26 lipca 2011 - 20:35
UMK szuka chętnych na nieruchomości

Toruńskiemu Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika nie udało się sprzedać w przetargu dwóch cennych nieruchomości. Uczelnia chciała zarobić na tym ok. 9 mln zł potrzebnych na inwestycje.
Nie znalazł się żaden chętny do kupienia XVII-wiecznego Pałacu Dąmbskich w centrum Starego Miasta w Toruniu. Reprezentacyjny budynek wyceniono, na podstawie ubiegłorocznej ekspertyzy biegłego, na 7,1 mln zł.

Jedynym zainteresowanym nieruchomością był dotychczas samorząd wojewódzki, ale oferował UMK maksymalnie 5 mln zł. Uczelnia liczy, że może uda się jednak sprzedać obiekt drożej, choć - jak podkreślił dr Marcin Czyżniewski, rzecznik UMK - nie odrzucono definitywnie tej oferty i władze uniwersytetu cały czas "zastanawiają się" nad nią.

Nie udało się także znaleźć kupca na dawną siedzibę Instytutu Geografii, choć cena została obniżona do 1,8 mln zł, podczas gdy jeszcze w styczniu UMK oferował ją za 2,8 mln zł. Uczelnia miała już kupca na ten budynek w ubiegłym roku za 2,3 mln zł, ale wówczas nie zgodził się na sprzedaż minister skarbu, twierdząc że cena została zaniżona o 100 tys. zł.

W tym roku toruńskiej uczelni udało się sprzedać budynek Instytutu Pedagogiki, który kupił za 4,6 mln zł Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Wydzierżawiono także magistratowi zabytkową basztę przy ul. Podmurnej.

Największą transakcją, jaką udało się zrealizować w ubiegłym roku, była sprzedaż budynku wydziału nauk historycznych. Budynek kupił za 8,5 mln zł Urząd Marszałkowski, a dodatkowe 1,5 mln zł uczelnia otrzymała na adaptację tymczasowych pomieszczeń, co pozwoliło na szybsze opuszczenie budynku.

Gmach był częścią kompleksu wybudowanego przed wojną na potrzeby Urzędu Wojewódzkiego Pomorskiego. Teraz cały kompleks ma jednego właściciela - marszałka województwa, a do zwolnionych przez naukowców pomieszczeń stopniowo przenoszą się urzędnicy.

Zarobione pieniądze UMK przeznaczył na wkład własny w budowę Collegium Humanisticum w głównym campusie uniwersyteckim na toruńskich Bielanach. Nowy obiekt będzie nowoczesnym kompleksem dydaktyczno-administracyjnym, służącym docelowo czterem wydziałom uczelni.

Pierwszy etap budowy pochłonie około 70 mln zł, a wkład własny uczelni w to przedsięwzięcie to około 32 mln zł. Sprzedaż budynku zajmowanego przez historyków pokryła zaledwie około 30 proc. tej kwoty, resztę trzeba zdobyć z innych źródeł w ciągu czterech lat.

Wśród potencjalnie najcenniejszych nieruchomości znajduje się kompleks gospodarstw rolnych w podtoruńskich Piwnicach, gdzie UMK ma obserwatorium astronomiczne. Uczelnia posiada tu jednak, oprócz radioteleskopu, aż 750 ha gruntów rolnych i zabudowania gospodarcze.

W sumie uczelnia posiada obecnie 128 budynków, przede wszystkim w Toruniu i Bydgoszczy, o łącznej powierzchni ponad 284 tys. m kw. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.