PARTNER PORTALU
  • BGK

Umocniono brzeg morski w Kołobrzegu

  • PAP    30 listopada 2012 - 19:27
Umocniono brzeg morski w Kołobrzegu

W piątek w Kołobrzegu (Zachodniopomorskie) uroczyście zakończono największą tego rodzaju dotychczas w Polsce, wartą niemal 62 mln zł, inwestycję związaną z umacnianiem brzegu morskiego. Projekt był współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.
Inwestycję prowadził Urząd Morski w Słupsku (Pomorskie). Prace obejmowały 3,3-km odcinek brzegu. Wykonywało je od września 2010 r. do października 2012 r. wyłonione w przetargu konsorcjum firm, którego liderem była spółka Moebius Bau Polska ze Szczecina.

W ramach inwestycji wybudowano 35 ostróg o długości 110 m każda, 12 kamiennych progów podwodnych usytuowanych 120-150 m od brzegu oraz przetransportowano na umacniany odcinek plaży 702 tys. m sześć. piasku wydobytego z morza.

Do budowy ostróg - jak poinformował w piątek kierownik budowy Adam Głuszkiewicz - użyto 10 683 sosnowych pali. Progi podwodne ułożono z 240 tys. ton kamienia.

Czytaj też:  Prace przy umacnianiu plaży w Kołobrzegu ukończone

Przeprowadzono również prace saperskie, w wyniku których prywatna firma oraz żołnierze Marynarki Wojennej wydobyli z morza i lądu ok. 500 niewybuchów i niewypałów.

Jednym z zakładanych efektów inwestycji miała być plaża o minimalnej szerokości 15 metrów. Faktycznie jest trzy razy szersza. Z wykonanych w piątek przez prezydenta Kołobrzegu Janusza Gromka i dyrektora Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasza Bobina pomiarów wynika, że ma ona 50 m szerokości.

Prezydent Gromek powiedział, że jak żyje 56 lat w Kołobrzegu, nigdy nie widział tu tak szerokiej plaży.

Dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku Tomasz Bobin wyjaśnił, że jest to efekt działania progów podwodnych, które wytłumiają fale o wysokości 3 metrów do 1 metra.

W kosztorysie inwestorskim wartość kołobrzeskiego projektu szacowano na 88 mln zł. W przetargu uzyskano cenę 54,6 mln zł. Koszty prac wzrosły jednak o 8 mln zł, gdyż z powodu erozji dna morskiego trzeba było użyć więcej kamienia do budowy progów podwodnych.

Inwestycja była w 85 proc. finansowana z unijnej dotacji przyznanej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIŚ).

Obudowa plaży w Kołobrzegu zapoczątkowała serię podobnych, ale większych, jeśli chodzi o zakres prac projektów, których inwestorem będzie Urząd Morski w Słupsku.

Od sierpnia br. brzeg morski jest umacniany na 8 kilometrach plaży na wschód od Darłowa (Zachodniopomorskie). Inwestycję wykonuje spółka Budimex S.A. i hiszpańska firma Ferrovial Agroman S.A. Ustalona w przetargu wartość robót to 75,8 mln zł. Projekt również jest w 85 proc. dofinansowany unijnymi pieniędzmi z POIŚ. Zakończenie prac przewidziano na 30 stycznia 2014 r.

Kolejnym zabezpieczanym przed erozją terenem ma być 4,5-kilometrowy odcinek brzegu na terenie Centralnego Poligonu Sił Powietrznych Ustka - Wicko Morskie. Ten projekt szacowany jest na 128,7 mln zł. Również ma unijne wsparcie z POIŚ, w wysokości 85 proc. wartości prac. Prawdopodobnie w grudniu zostanie ogłoszony przetarg na wykonawstwo.

Ostatnią z planowanych inwestycji ma być umocnienie ok. 4,1 km plaż w Łebie, Rowach i Ustce. Wartość projektu szacowana jest na 161 mln zł. Unijne dofinansowanie z POIŚ ma wynieść 136 mln zł. Potwierdzenie przyznania pieniędzy przez Ministerstwo Środowiska Urząd Morski w Słupsku otrzymał w sierpniu br. Umowa w sprawie dotacji została podpisana w październiku z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.