PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na budowę Centrum Spotkania Kultur podpisana

  • PAP    15 października 2012 - 18:27
Umowa na budowę Centrum Spotkania Kultur podpisana

Konsorcjum Budimeksu i hiszpańskiej firmy Ferrovial Agroman wybuduje Centrum Spotkania Kultur w Lublinie. W poniedziałek podpisana została umowa dotycząca inwestycji, której wartość wynosi 201 mln zł.
Centrum Spotkania Kultur powstanie w śródmieściu Lublina, przy Alejach Racławickich, w miejscu nieukończonego od blisko 40 lat potężnego gmachu teatru, nazywanego przez lublinian "teatrem w budowie". Umowę podpisali przedstawiciele Budimeksu oraz władz samorządowych województwa lubelskiego i Lublina.

"To wielka radość dla Lublina, że ten wielki pomnik brzydoty zniknie w końcu z centrum stolicy naszego regionu" - powiedział na konferencji prasowej marszałek województwa lubelskiego Krzysztof Hetman.

Hetman przypomniał, że dokończenie "teatru w budowie" zostało w 2006 r. wpisane na listę kluczowych inwestycji w regionie przez ówczesnego marszałka województwa Edwarda Wojtasa, a wkład w finansowanie inwestycji wnosi też samorząd Lublina.

"Przykład tego projektu pokazuje, że jeśli jest kontynuacja celów, które wyznacza sobie władza w kolejnych kadencjach i zgodna współpraca, to można realizować najtrudniejsze projekty i doprowadzać je do końca" - podkreślił Hetman.

Prezes Budimeksu Dariusz Blocher powiedział, że już w przyszłym tygodniu pracownicy wejdą na plac budowy, a pod koniec października rozpoczną się prace rozbiórkowe, które potrwają do marca przyszłego roku. Termin zakończenia inwestycji, według umowy, upływa w czerwcu 2015 r. "To nie jest prosty projekt. Wszyscy oczekują deklaracji od wykonawcy, czy to zrobimy wcześniej. Za pół roku powiemy, czy to jest możliwe" - dodał Blocher.

Inwestycja będzie kosztowała 201 mln zł brutto. 114 mln zł pochodzić będzie z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego, a pozostałe koszty pokryją samorządy województwa lubelskiego i Lublina oraz dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Projekt przewiduje rozebranie niedokończonej części "teatru w budowie" i wzniesienie budynku Centrum Spotkania Kultur. Umowa zobowiązuje też wykonawcę do modernizacji ukończonej i wykorzystywanej części istniejącego gmachu oraz wybudowania podziemnego parkingu na 250 miejsc oraz zagospodarowanie placu przed Centrum.

Centrum Spotkania Kultur ma być obiektem wielofunkcyjnym. Mają w nim być wystawiane spektakle teatralne i operowe; będą się odbywały koncerty i widowiska, a także konferencje, sympozja oraz wystawy. Ma tu być nowoczesna sala wielofunkcyjna, ze sceną i widownią na 1200 miejsc, sala kameralna dla 200 widzów i sala kinowa dla 170 widzów, a także liczne pomieszczenia wystawowe, seminaryjne, sale prób, garderoby i magazyny. Powierzchnia użytkowa Centrum będzie liczyła około 26,5 tys. metrów kwadratowych, a kubatura - 190 tys. metrów sześciennych. Na elewacji budynku ma być zamontowany wielki ekran multimedialny LED, na którym wyświetlane będą transmisje z wydarzeń kulturalnych, relacje i informacje.

Budowa zaplanowanego z wielkim rozmachem teatru w Lublinie rozpoczęła się w 1974 r. Ukończona została jedynie jego część, w której mają siedziby Filharmonia Lubelska i Teatr Muzyczny. Ta część będzie obecnie gruntownie zmodernizowana. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.