PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na budowę obwodnicy podpisana

  • PAP    11 marca 2011 - 16:51
Umowa na budowę obwodnicy podpisana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w piątek z firmą Budimex umowę na budowę 36-kilometrowej obwodnicy Augustowa (Podlaskie). Koszt inwestycji to 659 mln zł. Droga ma powstać do września 2014 r.
Budimex ma wybudować obwodnice w systemie "projektuj i buduj". Pierwszy etap projektowania potrwa 15 miesięcy, drugi - budowa drogi - 27 miesięcy.

Prezes zarządu Budimeksu Dariusz Blocher zapowiedział w piątek na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Augustowie, że będzie chciał budowę zacząć już za rok, a jeśli się uda zakończyć przed terminem.

Obwodnica Augustowa ma mieć ok. 36,3 km. Droga będzie budowana przez miejscowość Raczki, w wariancie uwzględniającym przebieg międzynarodowej trasy Via Baltica przez Łomżę. Powstanie jednojezdniowy odcinek drogi krajowej nr 8 (23,3 km), dwujezdniowy fragment trasy ekspresowej nr 61 (13 km). Oba odcinki będą się ze sobą łączyć.

To drugi projekt obwodnicy Augustowa. Pierwszy zakładał, że obwodnica będzie przebiegała przez tereny Natura 2000 przez najcenniejszy przyrodniczo odcinek Doliny Rospudy. Po protestach ekologów budowa w tym wariancie została wstrzymana, chociaż przeciwni temu byli mieszkańcy miasta, którzy zorganizowali ponad 20 blokad.

Ostatecznie w marcu 2009 r. przedstawiciele rządu ogłosili w Augustowie, że obwodnica będzie realizowana w nowym wariancie - przez Raczki.

Podsekretarz Stanu w ministerstwie infrastruktury Radosław Stępień powiedział podczas konferencji, że obwodnica Augustowa znalazła się w nowym Programie Budowy Dróg na lata 2011-2013.

Dodał, że "czas budowania dróg inaczej niż z przepisami środowiskowymi się zakończył" - powiedział Stępień.

Burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski życzy sobie, by obwodnica została wybudowana w terminie.

Na obwodnicę mieszkańcy Augustowa czekają od kilkunastu lat. Przez miasto przejeżdża dziennie kilka tysięcy ciężarówek, co utrudnia mieszkańcom życie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.