PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na budowę obwodnicy Rakowa

  • PAP    7 września 2012 - 12:41
Umowa na budowę obwodnicy Rakowa

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach podpisał z firmą Skanska umowę na budowę obwodnicy Rakowa.
Inwestycja rozwiązuje ogromny problem komunikacyjny – ocenił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

„Obwodnica będzie częścią drogi wojewódzkiej numer 764, prowadzącej z Kielc przez Staszów do planowanego mostu w Połańcu” – powiedział dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damian Urbanowski. Obecnie trasa przebiega przez środek miejscowości.

Całkowity koszt inwestycji to 20 mln zł. Na 15 mln wyceniono roboty budowlane, a 5 mln zł to kwota przeznaczona na wykupy gruntów. „Wybudujemy także drogi dojazdowe – ponad 3,5 km, by obsłużyć teren przyległy” – powiedział Urbanowski.

Budowa obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie z Rakowa ciężkiego ruchu samochodowego. Wybudowana od podstaw droga o długości 2,5 km będzie przebiegała na północny-wschód od zwartej zabudowy, głównie przez tereny rolnicze i leśne. W ramach inwestycji wybudowane zostaną m.in. trzy ronda oraz parking.

„Inwestycja będzie gotowa w październiku przyszłego roku. Na plac budowy wchodzimy zaraz po podpisaniu kontraktu” – powiedział pełnomocnik firmy Skanska Roman Mikina. Najważniejsze prace rozpoczną się jednak wiosną – dodał.

Jak powiedziała wójt gminy Raków Alina Siwonia, starania o obwodnicę trwały sześć lat. „Tranzyt przez Raków to uciążliwość zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców. Droga przebiega obok szkoły, przez rynek i bardzo wąską ulicą Klasztorną. Mieszkańcy nie raz prosili o interwencje” – powiedziała.

Zdaniem Jarubasa obwodnica poprawi bezpieczeństwo, ale da też samorządowi możliwość rewitalizacji tego historycznego miasteczka.

„Plany rewitalizacji już są; ma ona kosztować 13 mln zł. Prace związane z odnowieniem miejscowości potrwają do 2015 roku” – powiedziała wójt gminy.

<!-- pagebreak //-->

Problem braku obwodnic dotyka wielu miejscowości w województwie świętokrzyskim. „Marzy mi się, że przekonamy urzędników w Warszawie i być może znajdziemy pieniądze na budowę obwodnic. W tej chwili mamy duże wojewódzkie drogi, które orają małe miasteczka, zakłócają w nich życie, nie pozwalają na rozwój centrów” – powiedział Jan Maćkowiak, członek zarządu województwa świętokrzyskiego odpowiadający za infrastrukturę.

Dodał, że dobrze byłoby, gdyby taki program dotyczył chociaż miast powiatowych.

„Obecnie w województwie świętokrzyskim budowana jest m.in. obwodnica Końskich w ciągu drogi wojewódzkiej 728” – powiedział Urbanowski. Koszt tej inwestycji to 113 mln zł.

Największą inwestycją prowadzoną obecnie przez Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich jest przebudowa drogi wojewódzkiej nr 786 Kielce-Częstochowa na ponad 70-km odcinku. Remont drogi z Kielc do zachodniej granicy województwa ma kosztować ponad 250 mln zł. Droga ma być gotowa jesienią przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.