Umowa na budowę obwodnicy Rakowa

Świętokrzyski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Kielcach podpisał z firmą Skanska umowę na budowę obwodnicy Rakowa.
Umowa na budowę obwodnicy Rakowa

Inwestycja rozwiązuje ogromny problem komunikacyjny – ocenił marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

„Obwodnica będzie częścią drogi wojewódzkiej numer 764, prowadzącej z Kielc przez Staszów do planowanego mostu w Połańcu” – powiedział dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damian Urbanowski. Obecnie trasa przebiega przez środek miejscowości.

Całkowity koszt inwestycji to 20 mln zł. Na 15 mln wyceniono roboty budowlane, a 5 mln zł to kwota przeznaczona na wykupy gruntów. „Wybudujemy także drogi dojazdowe – ponad 3,5 km, by obsłużyć teren przyległy” – powiedział Urbanowski.

Budowa obwodnicy pozwoli na wyprowadzenie z Rakowa ciężkiego ruchu samochodowego. Wybudowana od podstaw droga o długości 2,5 km będzie przebiegała na północny-wschód od zwartej zabudowy, głównie przez tereny rolnicze i leśne. W ramach inwestycji wybudowane zostaną m.in. trzy ronda oraz parking.

„Inwestycja będzie gotowa w październiku przyszłego roku. Na plac budowy wchodzimy zaraz po podpisaniu kontraktu” – powiedział pełnomocnik firmy Skanska Roman Mikina. Najważniejsze prace rozpoczną się jednak wiosną – dodał.

Jak powiedziała wójt gminy Raków Alina Siwonia, starania o obwodnicę trwały sześć lat. „Tranzyt przez Raków to uciążliwość zarówno dla kierowców, jak i mieszkańców. Droga przebiega obok szkoły, przez rynek i bardzo wąską ulicą Klasztorną. Mieszkańcy nie raz prosili o interwencje” – powiedziała.

Zdaniem Jarubasa obwodnica poprawi bezpieczeństwo, ale da też samorządowi możliwość rewitalizacji tego historycznego miasteczka.

„Plany rewitalizacji już są; ma ona kosztować 13 mln zł. Prace związane z odnowieniem miejscowości potrwają do 2015 roku” – powiedziała wójt gminy.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE