PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na budowę płyty lotniska

  • PAP    19 marca 2010 - 17:11

Przedstawiciele Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku i spółki Budimex SA podpisali w piątek w tym mieście umowę na rozbudowę płyty postojowej.
Obecnie na płycie gdańskiego lotniska mieści się 19 maszyn; po zrealizowaniu inwestycji zmieszczą się 42 samoloty.

Prezes Portu Lotniczego Włodzimierz Machczyński poinformował, że w okresie letnim - dzięki wykorzystaniu stanowisk do odladzania - na gdańskim lotnisku jednocześnie będzie mogło stać 46 maszyn. Prezes uważa, że dzięki nowej płycie możliwa będzie większa rotacja samolotów.

Dyrektor rejonu północ budownictwa komunikacyjnego Budimex, Dariusz Taraszkiewicz powiedział, że płyta zostanie zbudowana za prawie 28 mln zł. Zgodnie z umową, inwestycja ma być zrealizowana w ciągu 20 miesięcy. Zapewnił, że Budimex ma doświadczenie i specjalistyczny sprzęt do wykonania betonowych powierzchni.

Budowa płyty postojowej na gdańskim lotnisku jest jedną z trzech kluczowych inwestycji, które mają być zrealizowane w porcie przed rozpoczęciem Euro 2012. Wartość wszystkich prac jest szacowana na 455 mln zł. W tym roku podpisano już umowy na budowę terminalu i drogi kołowania.

Machczyński poinformował dziennikarzy, że prace ziemne przy budowie terminalu rozpoczną się pod koniec marca, a płyty postojowej i drogi kołowania za kilka tygodni. Dzięki tym inwestycjom, port będzie mógł obsłużyć do 5 mln pasażerów rocznie.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył w 2009 roku prawie 2 mln pasażerów. Oznacza to spadek ruchu pasażerskiego o 2,2 proc. w stosunku do rekordowego w historii lotniska 2008 roku. Władze portu uważają, że to jeden z najlepszych wyników wśród wszystkich portów lotniczych, zarówno w kraju, jak i w Europie. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.