PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na Centrum Kongresowe podpisana

  • GK/krakow.pl    21 września 2011 - 10:51
Umowa na Centrum Kongresowe podpisana

Za 317 mln zł polsko-hiszpańskie konsorcjum Budimex SA z Warszawy i Ferrovial Agroman SA z Madrytu wykona drugi i ostatni etap budowy Centrum Kongresowego ICE w Krakowie.
„To obiekt, bez którego trudno wyobrazić sobie kulturalny i turystyczny rozwój Krakowa. Już teraz Centrum jako miejscem na organizację kongresów interesują się poważni kontrahenci. Dlatego liczę, że wykonawca jak najszybciej rozpocznie realizację inwestycji i zakończy ją w zakładanym terminie” – mówi prezydent Krakowa Jacek Majchrowski (zabierz głos/oceń prezydenta).

Czytaj też: Kraków będzie miał centrum za 317 mln zł

Plan budowy nowoczesnego obiektu na organizację kongresów i przedsięwzięć artystycznych istnieje od ponad 10 lat.

Czytaj też: 19 w przetargu na Centrum Kongresowe w Krakowie

„Jednak realizacja tej ważnej inwestycji stała się realna po wyłonieniu w 2007 roku, w drodze międzynarodowego konkursu architektonicznego, projektanta Centrum” – zazna Jacek Majchrowski.

W kolejnych latach miasto uzyskało decyzje administracyjne związane z budową obiektu. Przeprowadzono konsultacje społeczne, badania archeologiczne, przygotowano podziemną infrastrukturę. Latem ubiegłego roku prezydent Krakowa i marszałek województwa podpisali umowę na unijne dofinansowanie tej inwestycji w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

Do lipca 2011 roku zakończono pierwszy etap budowy Centrum – czyli głęboką na 16 metrów ścianę szczelinową, która jest zewnętrzną ścianą konstrukcyjną obiektu, zabezpieczającą jednocześnie przed naporem wód gruntowych.

Podpisana we wtorek, 20 września umowa na realizację drugiego i ostatniego etapu Centrum Kongresowego opiewa na kwotę 317 mln zł. To ponad 20 milionów złotych mniej niż pierwotnie zakładano. Wykonawcą inwestycji jest wyłonione w przetargu polsko-hiszpańskie konsorcjum Budimex SA z Warszawy i Ferrovial Agroman SA z Madrytu.

Zgodnie z umową w ciągu 35 miesięcy (w trzecim kwartale 2014 roku) centrum powinno zostać oddane do użytku.

Reprezentacyjny gmach przy rondzie Grunwaldzkim, z charakterystyczną przeszkloną fasadą od strony kościoła Na Skałce i Wawelu będzie obiektem o funkcji kongresowo-koncertowej, spełniającym wymagania międzynarodowych organizacji kongresowych oraz posiadającym najwyższe standardy akustyki i mechaniki widowiskowej.

Projektantem Centrum Kongresowego jest zespół K. Ingarden, J. Ewý Architekci Sp. z o.o. oraz Arata Isozaki & Associates.

„Na tym niesłychanie skomplikowanym i wielofunkcyjnym projektem pracowało przez kilka lat ponad 100 osób” – zaznaczył Krzysztof Ingarden. Wśród współpracowników znalazła się między innymi międzynarodowa grupa ARUP, a także przedstawiciele biura konstrukcyjnego Project Service – współtwórca m.in. budynku Ambasady Japonii w Warszawie i Biblioteki Papieskiej Akademii Teologicznej.

Powierzchnia użytkowa Centrum Kongresowego wynosić będzie ok. 37 015 m², w tym: sala audytoryjna do 2092 miejsc na widowni w układzie z estradą, sala duża na 600 miejsc na widowni, sala kameralna/wielofunkcyjna na 300 miejsc na widowni, zespół sal konferencyjnych o powierzchni ok. 500 m², sala wielofunkcyjna – wystawowa o powierzchni ok. 400 m², parking na. ok. 350 samochodów osobowych w kondygnacjach podziemnych, zespół pomieszczeń związanych z foyer, szatnią oraz zapleczem magazynowo-technicznym i sanitarnym, zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Wraz z realizacją obiektu zostanie przebudowany układ drogowy w rejonie ronda Grunwaldzkiego. Uporządkowana zostanie niewykorzystana przestrzeń. Powstaną nowe ulice oraz kilka mniejszych z parkingami naziemnymi i plac dla wozów transmisyjnych. Wybudowany zostanie nowy terminal dla autobusów i mikrobusów, który zastąpi starą pętlę, działającą u zbiegu ulic Monte Cassino i Konopnickiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.