PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na most graniczny na Odrze

  • PAP    19 lipca 2011 - 14:24

Umowę na budowę i utrzymanie mostu granicznego nad Odrze między miastami Zittau i Sieniawka podpisali we Wrocławiu przedstawiciele woj. dolnośląskiego i kraju związkowego Saksonii.
Jak powiedział marszałek woj. dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec, budowa mostu spowoduje połączenie polsko-czesko-niemieckiej sieci drogowej na terenie Euroregionu Nysa.

Ma to zapewnić bezpieczny i szybki transport pomiędzy północno-zachodnimi Czechami, Saksonią i tzw. Workiem Turoszowskim, w którym leży m.in. Bogatynia.

„Do tej pory jedynym komfortowym połączeniem Bogatyni z resztą świata była droga wojewódzka nr 352, która została zniszczona w wyniku ubiegłorocznych powodzi i jest obecnie remontowana. Dzięki nowej inwestycji będzie można szybko poruszać się, korzystając z sieci czeskiej i niemieckiej” – mówił marszałek.
Minister gospodarki, pracy i komunikacji Saksonii Sven Morlok podkreślił, że realizacja projektu pozwoli przyciągnąć do regionu nowych przedsiębiorców, a co za tym idzie mogą powstać nowe miejsca pracy. „Jeśli wszystkie przetargi zostaną szybko rozstrzygnięte, jest szansa na to, żeby prace budowlane zakończyły się w ciągu 18 miesięcy” – dodał.

Most, który będzie miał ponad 180 m długości, zostanie zbudowany przez Dolnośląską Służbę Dróg i Kolei (DSDiK), natomiast Saksonia będzie zwracać woj. dolnośląskiemu przypisaną jej część kosztów, stosownie do postępu robót. Po wybudowaniu mostu jego utrzymaniem będzie się zajmowała DSDiK. Wartość inwestycji to ok. 30 mln zł, a budowa ma się zakończyć w 2013 r.

Inicjatywa rozpoczęcia budowy połączenia drogowego w Euroregionie Nysa powstała w 2000 r. podczas podpisania umowy pomiędzy Polską i Niemcami „o budowie i utrzymaniu” mostów położonych na granicy obu państw.

Cztery lata później podpisano porozumienie o budowie połączeń drogowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • RG, 2011-07-19 14:42:30

    Most o długości 180 m ? A może 180 km , bo tyle jest stamtąd do Odry. :)