PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na ostatni odcinek Trasy Średnicowej

  • PAP    13 września 2013 - 16:16
Umowa na ostatni odcinek Trasy Średnicowej

Władze Grudziądza podpisały w piątek umowę z wykonawcą ostatniego odcinka Trasy Średnicowej, który ma zostać zrealizowany do końca przyszłego roku. Inwestycja kosztować będzie ponad 56 mln zł, ale większość kwoty pokryją fundusze unijne.
„Rozpoczynamy realizację ostatniego etapu Trasy Średnicowej, który pozwoli na bezkolizyjne przekroczenie ul. Południowej, linii kolejowej oraz drogi krajowej nr 55. Liczę, że prace będą przebiegały zgodnie z harmonogramem i za 13 miesięcy oddamy kierowcom drogę do użytku" - powiedział w piątek prezydent Grudziądza, Robert Malinowski.

Pierwszy etap budowy Trasy Średnicowej zrealizowano w latach 2004-2008. Budowę drugiego podzielono na trzy części. Do tej pory w ramach drugiego etapu inwestycji powstały dwa odcinki trasy: pierwszy, 4,4-kilometrowy fragment od ul. Droga Łąkowa do ul. Południowej (koszt budowy wyniósł 63 mln zł; do użytku oddano go w lipcu 2012 r.) oraz trzeci, biegnący od drogi krajowej nr 55 do węzła autostradowego (ma 2,7 km i kosztował 57 mln zł; został skończony w grudniu zeszłego roku).

Ostatni, środkowy fragment trasy ma przebiegać od ul. Droga Łąkowa do węzła Grudziądz na autostradzie A1. Powstaną trzy wiadukty, co pozwoli na bezkolizyjne przekroczenie ul. Południowej, linii kolejowej Toruń - Malbork i drogi krajowej nr 55. Projekt przewiduje również przebudowę ulic Południowej i Rataja, chodników i ścieżek rowerowych, budowę odwodnienia i oświetlenia.

Inwestycja znalazła się na liście projektów indykatywnych Programu operacyjnego infrastruktura i środowisko z gwarancją dofinansowania. Wartość całego zadania (m.in. roboty budowlane, dokumentacja projektowa, wykupy gruntów) wynosi nieco ponad 56 mln zł, z czego miasto zapłaci około 24 mln zł, a 31,6 mln zł (56 proc.) to wsparcie ze środków Unii Europejskiej.

Pierwszy etap budowy Trasy Średnicowej obejmował m.in. budowę 3,4 km drogi, tras dojazdowych i skrzyżowań. Inwestycja ta kosztowała 90,1 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.