PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na podkarpacki odcinek S19 podpisana

  • PAP    5 czerwca 2014 - 15:46

Prawie 290 mln zł ma kosztować budowa podkarpackiego odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Sokołów Małopolski Północ do Stobiernej. W czwartek w siedzibie rzeszowskiego oddziału GDDKiA podpisano umowę z wykonawcą konsorcjum firm Aldesa Construcciones.




Jak poinformowała rzeczniczka prasowa oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Rzeszowie Joanna Rarus, wykonawca ma 30 miesięcy na zrealizowanie umowy, z wyłączeniem okresów zimowych.

"Wybudowanie tego odcinka S19 odciąży sieci dróg krajowych i wojewódzkich. Odsunie także ruch samochodów ciężarowych od obszarów zabudowanych. Nie bez znaczenia jest także skrócenie czasu podróży, oszczędności paliwa oraz ograniczenie emisji spalin i hałasu" - zaznaczyła rzeczniczka.

Rarus podkreśliła, że podpisana w czwartek umowa jest drugą, której realizacja przewidziana jest z pieniędzy unijnych w ramach nowego budżetu UE na lata 2014-2020. "Pierwsza umowa dotyczyła budowy odcinka S19 od węzła Świlcza do węzła Rzeszów Południe (Kielanówka) i została podpisana 9 kwietnia br." - dodała.

Odcinek drogi ekspresowej S19 od węzła Sokołów Małopolski Północ do Stobiernej będzie miał 12,5 km długości. Przebiega przez powiaty: rzeszowski i łańcucki. Droga będzie omijać Sokołów Młp. od strony wschodniej i bezpośrednio połączy się z oddanym już do ruchu odcinkiem S19 Stobierna - Rzeszów.

Odcinek realizowany będzie w systemie optymalizuj-projektuj-buduj. To znaczy, że wykonawca otrzyma już gotową część dokumentacji i będzie mógł wprowadzać do niej pewne zmiany, np. proponować nowe technologie czy rozwiązania. Warunkiem jest jednak zachowanie parametrów technicznych i jakościowych drogi.

Droga ekspresowa S19 ma stać się główną trasę komunikacyjną na kierunku północ - południe we wschodniej części kraju. Ma przebiegać od przejścia z Białorusią w Kuźnicy do granicy ze Słowacją w Barwinku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!






KOMENTARZE (1)

  • bcb, 2014-06-06 09:14:06

    Bardzo dobra wiadomość........!!!