PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na przebudowę placu w Suwałkach

  • suwalki24.pl    28 marca 2013 - 10:22
Umowa na przebudowę placu w Suwałkach

Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podpisał umowę z białostocką firmą Sokolik na przebudowę Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ta wyasfaltowana dziś część miasta do maja przyszłego roku zmieni się w duży, granitowy plac.
Całość będzie wyglądała podobnie jak dziś prezentuje się fragment ulicy Kościuszki na wysokości Parku Konstytucji 3 Maja. Inwestycja warta prawie 4 miliony złotych będzie dofinansowana w 85 proc. z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja na lata 2007-2013.

- W tym roku ceny po przetargach są o wiele niższe niż te, które zakładamy w szacunkach inwestorskich. Kosztorys zakładał, że inwestycja pochłonie 5 265 000 złotych. Jak widać cena jest o ponad milion złotych niższa. To dobra wiadomość bo oszczędzamy i dzięki temu będziemy mieli pieniądze na inne inwestycje - mówił w trakcie podpisania umowy Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Firma, która wygrała przetarg ma już doświadczenie w podobnych inwestycjach.

- Wcześniej przebudowaliśmy ulicę Lipową i Plac Tadeusza Kościuszki w Białymstoku. Plac Kościuszki i Plac Piłsudskiego to niemal bliźniacze inwestycje - poinformował prezydenta Suwałk Zbigniew Sokolik, prezes firmy Sokolik z Białegostoku, która wygrała przetarg.

Roboty budowlane powinny rozpocząć się w połowie kwietnia. Firma najpierw musi przebudować skrzyżowanie ulicy Kościuszki z Placem Piłsudskiego. Ma na to czas do 15 czerwca. Potem, gdy skrzyżowanie będzie już przejezdne, budowlańcy rozpoczną kolejne etapy prac czyli konkretnie sam plac, a na końcu skrzyżowanie placu z ulicą Hamerszmita. W ten sposób nie dojdzie do utrudnień w ruchu kierowców.


W ramach inwestycji cały Plac Piłsudskiego zostanie wyłożony kostką granitową - ulice, parkingi i chodniki. Zostaną też wybudowane nowe przyłącza wodno-kanalizacyjne oraz powstaną nowe latarnie. Ponadto granitowa część ulicy Kościuszki zostanie wyremontowana. Szczeliny między kostkami zostaną wypełnione specjalną spoiną żywiczną co wyeliminuje wypadanie kostek.

Wszystko będzie kosztowało 3 958 000 złotych - 85 proc. tej kwoty miasto Suwałki pozyskało z Programu Współpracy Transgranicznej Litwa - Polska - Rosja na lata 2007-2013. Partnerami projektu są miasto Czerniachowsk oraz miasto Gurjewsk z Obwodu Kaliningradzkiego Federacji Rosyjskiej.

Przebudowa Placu Piłsudskiego potrwa rok. Rozpocznie się w kwietniu tego roku i zakończy w maju przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.