PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na remont tamy nyskiej podpisana

  • GK    1 lutego 2013 - 09:54
Umowa na remont tamy nyskiej podpisana

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podpisał umowę z wykonawcą na roboty budowlane drugiego przedsięwzięcia w ramach projektu „Modernizacja zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego (etap I)”.
Umowa dotyczy modernizacji budowli i urządzeń zbiornikowych wraz z budową innych obiektów niezbędnych dla zbiornika nyskiego. Całkowity koszt tego przedsięwzięcia wynosi prawie 217 mln zł (w tym środki unijne 85 %). Wykonawcą będzie konsorcjum Hydrobudowa Gdańsk - Lider; Partnerzy: Metrostav A.S. i Bilfinger Berger Budownictwo.

Modernizacja budowli zrzutowej jest konieczna, ponieważ w chwili obecnej pełna wydajność urządzeń spustowych jest osiągana dopiero przy maksymalnym napełnieniu zbiornika. Oznacza to, że możliwości zrzutów wody ze zbiornika są ograniczone i nie adekwatne do możliwego maksymalnego dopływu w czasie katastrofalnych opadów na terenie zlewni.

Zakres prac na zbiorniku obejmuje m.in. przebudowę budowli zrzutowej wraz z dolnym stanowiskiem i mostem, budowę przelewu bocznego kontrolowanego z zamknięciami ruchomymi, wypadem i mostem, modernizację zapory czołowej, modernizację zapory bocznej Siestrzechowice wraz z pompownią i obiektami towarzyszącymi, modernizację pompowni Zwierzyniec wraz z wałami oraz siecią rowów i dróg wałowych, modernizację części wlotowej do zbiornika Nysa w rejonie Otmuchowa, budowę ośrodka zarybieniowego.

Jeżeli w trakcie prowadzenia robót wystąpi zagrożenie powodziowe, wówczas w zależności od przewidywanego zrzutu wody kierownictwo budowy podejmie działania wskazane w specjalnie przygotowanej „Instrukcji przeciwpowodziowej na czas prowadzenia robót".

Projekt „Modernizacji zbiornika wodnego Nysa w zakresie bezpieczeństwa przeciwpowodziowego etap I" podzielony jest na dwa przedsięwzięcia: I. Przebudowę i udrożnienie przeciwpowodziowe rz. Nysy Kłodzkiej od zbiornika wodnego Nysa do rejony Kubic wraz z rozbudową istniejących obwałowań i II. Modernizację budowli i urządzeń zbiornikowych wraz z budową innych obiektów niezbędnych dla zbiornika. Wartość inwestycji wynosi 411 mln, w tym 85 % stanowią środki unijne. Okres realizacji: lata 2009 - 2015.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.
NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: