PARTNER PORTALU
  • BGK

Umowa na zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny podpisana

  • PAP    18 czerwca 2013 - 15:22

We wtorek w resorcie środowiska została podpisana umowa dotycząca budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny. Inwestycja ma chronić mieszkańców dorzecza Odry od Raciborza do Wrocławia. Koszt budowy zbiornika to ok. 1 mld zł.
Wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski mówił we wtorek, że to "wielki i historyczny dzień". "Podpisujemy umowę dotyczącą budowy zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu, który ma gigantyczne znaczenie dla skutecznej ochrony mieszkańców w dorzeczu Odry (...). Ten zbiornik będzie miał ogromne możliwości gromadzenia fali powodziowej" - powiedział.

Czytaj też: Budowa zbiornika Racibórz Dolny bez unijnej kasy

Wiceminister zaznaczył, że budowa tego zbiornika rodzi "ogromne problemy społeczne", gdyż podczas przygotowywania do niej należało przesiedlić mieszkańców dwóch miejscowości. "To siłą rzeczy musi powodować ogromne emocje wśród tych osób (...), ale patrząc przez pryzmat ważności tego obiektu, ochrony przed powodzią, to nie ma najmniejszych wątpliwości, że ta inwestycja musi być realizowana" - podkreślił.

Gawłowski dziękował m.in. resortowi administracji, finansów i rozwoju regionalnego, a także części posłów za zaangażowanie przy realizacji tej inwestycji.

Prezes Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej Witold Sumisławski ocenił z kolei, że podpisanie umowy kończy "najbardziej niewdzięczny" etap przygotowań do realizacji inwestycji. "Ten, który jest zupełnie niewidoczny, który trwa całymi latami, jest niezwykle trudny" - podkreślił.

Umowę na budowę zbiornika podpisali Tomasz Cywiński z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i Andres Gonzalez Lopez, dyrektor regionalny firmy Dragados, która wygrała przetarg na realizację inwestycji.

Racibórz Dolny będzie polderem, czyli suchym zbiornikiem. Teren o powierzchni 26 km kw. otoczony zostanie 22-kilometrowym wałem o wysokości od 7 do 10 metrów. W czasie powodzi będzie mógł pomieścić 185 mln m sześc. wody.

Koszt budowy zbiornika, która ruszy w drugiej połowie tego roku, ma wynieść ok. miliard złotych. Natomiast łączny koszt realizacji Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej Dorzecza Odry ma kosztować ok. 2,5 mld zł. Zakończenie budowy zbiornika w Raciborzu przewidziano na 2017 r.

Zbiornik ten jest inwestycją kluczową dla ochrony przeciwpowodziowej doliny Odry i jednym z głównych elementów rządowego "Program dla Odry 2006". Przygotowywana od lat budowa suchego zbiornika należy do największych inwestycji hydrotechnicznych w Polsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.