UMP, Narodowy Plan Rewitalizacji: Rewitalizacja ważniejsza od budowania na nowych terenach

  • Agnieszka Widera
  • 05-03-2015
  • drukuj
Najpierw „leczyć” istniejącą zabudowę, a dopiero później - ewentualnie i po analizach, przejść do budowania nowych obiektów na wolnych terenach – taką zasadę do Narodowego Planu Rewitalizacji chcą wprowadzić przedstawiciele polskich metropolii.
UMP, Narodowy Plan Rewitalizacji: Rewitalizacja ważniejsza od budowania na nowych terenach
Zrewitalizowane Osiedle Kaufhaus w Rudzie Śl. (fot.mkzruda.pl)

Zdaniem przedstawicieli Unii Metropolii Polskich trzeba odwrócić istniejący stan prawny, w którym bardziej opłaca się wchodzić z nową zabudową na wolne tereny, niż rewitalizować istniejącą zabudowę.

Warunkiem wstępnym powodzenia Narodowego Planu Rewitalizacji jest, zdaniem prezydentów dużych miast, modyfikacja przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Postulują by procesy rewitalizacyjne wprowadzone zostały do lokalnych polityk przestrzennych, czyli do studiów uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gmin.

- Dzisiaj lokalne polityki przestrzenne pod względem formalnym i metodologicznym bardziej nastawione na ekspansję zabudowy niż na sanację (rewitalizację). To m.in. powoduje, że rewitalizacja w odbiorze potocznym jest traktowana jako remonty budynków, a nie jako systemowe działanie w wymiarze urbanistycznym – czytamy w stanowisku Rady UMP w sprawie zmian w ustawach umożliwiających realizację Narodowego Planu Rewitalizacji (stanowisko zamieszczamy w dziale Multimedia).

Chodzi o to, by preferować przedsięwzięcia, nowe budowy np. osiedli na obszarach już zabudowanych, posiadających infrastrukturę publiczną: drogi, wodociągi, kanalizację, instalacje energetyczne. - Zasadność przeznaczania nowych terenów pod zabudowę musi być poparta wariantowymi analizami ekonomicznymi, ekologicznymi i społecznymi – czytamy dalej.

Szczególną uwagę należy zwrócić na identyfikację miejsc zabudowy zdekapitalizowanej i społecznie zdegradowanej, wymagających rewaloryzacji, rewitalizacji lub rekultywacji.

- W takich przypadkach informacje o liczbie ludności, strukturze mobilności mieszkańców i użytkowników infrastruktury, saldzie podaży i popytu na mieszkania, saldzie działek (terenów) zamieszkanych a zaplanowanych do zamieszkania, informacji o deweloperskich powinny być gromadzone w układzie miejskim i metropolitalnym – podkreślają członkowie UMP.

Dodają, że ważne jest także wypracowanie dobrych praktyk. W tym celu UMP zorganizuje we wrześniu w Łodzi kilkudniowe warsztaty rewitalizacyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

To takie proste sprawy trzeba rozkminiać latami! A układy z developerami, którzy opłacają rachunki niektórych Prezydentów i ich rodzin, to pikuś? Gdzie jest CBA?

glews, 2015-03-10 09:39:30 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE