UNESCO nie akceptuje projektu biurowca naprzeciwko Zamku Królewskiego

Według UNESCO projekt biurowca realizowanego naprzeciwko Zamku Królewskiego w Warszawie powinien zostać zmieniony, bo budynek może zdominować przestrzeń Starego Miasta - poinformował w środę generalny konserwator zabytków Piotr Żuchowski. Zmian obecnie może dokonać jedynie inwestor.
UNESCO nie akceptuje projektu biurowca naprzeciwko Zamku Królewskiego
Chodzi o działkę naprzeciwko Zamku Królewskiego na rogu ul. Podwale i Senatorskiej, na której powstaje biurowiec. Inwestycja realizowana jest w bliskim sąsiedztwie Starego Miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaniepokojone inwestycją Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu, z którym władze Warszawy nie skonsultowały budowy, zleciło pod koniec roku przeprowadzenie ekspertyzy. Główne tezy raportu przedstawił na środowej konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie generalny konserwator zabytków.

Żuchowski podkreślił, że dokument potwierdza przypuszczenia - realizowany budynek jest za duży, a elementy jego elewacji nie pasują do otoczenia. "Odpowiedź Centrum Światowego Dziedzictwa w Paryżu jest taka, że można tam budować, ale wątpliwości budzi projekt końcowy" - powiedział.

"Mamy poważny problem proceduralny, jak w takiej sytuacji się zachować, bo inwestor ma prawomocne pozwolenie na budowę. Była próba wstrzymania tego pozwolenia, ale zgodnie z polskim prawem skutecznego wstrzymania nie można było dokonać. Wszystko wskazuje na to, że te zmiany będzie można wprowadzić tylko i wyłącznie po akceptacji samego inwestora. Będę do tego dążył" - zaznaczył Żuchowski.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Budowanie po polsku, bez zbędnej uwagi na zabytki i środowisko, a teraz UNESCO skreśli W-wę z listy i po sprawie.

Simcoe, 2014-03-28 14:13:53 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE