PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia 22 milionami złotych wesprze powiat mławski

  • JL    6 lipca 2010 - 10:54
Unia 22 milionami złotych wesprze powiat mławski

Pieniądze pójdą na obwodnicę Mławy, centrum sportowe w Wieczfni Kościelnej, renowację zabytkowego kościoła oraz na budowę muzeum regionalnego w Strzegowie. Łączna wartość projektów wynosi ponad 26,6 mln zł.
Za rok Mława będzie miała 2,5 km trasy, która połączy dzielnicę przemysłową z krajową siódemką. Dzięki niej dojazd do dzielnicy przemysłowej przestanie się wiązać z uciążliwym staniem w korkach. Największa inwestycja drogowa w mieście pochłonie ponad 16,6 mln zł. Powstaną także parkingi dla 60 samochodów osobowych.

Dzielnica przemysłowa jest w znacznej części zlokalizowana w Podstrefie Mława Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Działalność prowadzi w niej zarówno koreański koncern LG Electronics, jak też producent napojów energetyzujących XL Energy Drink.

W nowym centrum sportowym w Wieczfni Kościelnej znajdą się m.in. kort tenisowy, boiska do piłki nożnej i streetballu, a także skate park o wymiarach 14 m x 28 m. Młodzież jeżdżąca na deskorolkach, rolkach czy też rowerach będzie mogła wykonywać przeróżne triki, m.in. na platformach, najazdach, rurze zjazdowej oraz rolskosach. Centrum będzie gotowe za dwa lata. Inwestycja pochłonie ponad 4,2 mln zł.

W Strzegowie wiosną przyszłego roku na terenie starego młyna wodnego nad Wkrą za ponad 4,6 mln zł powstanie Centrum Kulturowo-Historyczne „Kantor Młyński”. Do jego budowy wykorzystane zostaną pozostałości po wybudowanym blisko sto lat temu młynie: biuro młyna (kantor), kaszarnia (jagielnik), zapora wodna z pomostem, śluza przepustowa z komorą turbinową i turbinami, część podwórza o nawierzchni brukowej, pozostałości fundamentów młyna i budynków gospodarczych. Centrum będzie pełniło rolę muzeum regionalnego.

Powstanie też budynek, w którym znajdą się m.in. pomieszczenia poświęcone znanym artystom, malarzom, pisarzom czy też historykom z okolic Strzegowa, zadaszona scena, widownia, magazyn eksponatów, taras z ogrodem i parkingi.

Gmina w przyszłym roku zakończy także kosztującą ponad milion złotych renowację XVIII-wiecznego drewnianego kościoła św. Anny w Strzegowie. Kościół powstał w 1756 r. Ma konstrukcję zrębową, wzmocnioną lisicami, oszalowaną, z dachem krytym blachą. Stoi na podmurówce z kamieni polnych. Wznosi się przy nim dzwonnica z XIX w. oraz rosną dwa 600-letnie dęby. Legenda głosi, że zasadził je król Kazimierz Wielki.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.