PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia da na Inteligentny System Transportowy

  • PAP    26 maja 2011 - 14:01
Unia da na Inteligentny System Transportowy

Koszalin zbuduje za unijne pieniądze Inteligentny System Transportowy.
Prezydent miasta Piotr Jedliński (zabierz głos/oceń prezydenta) poinformował radnych, że Ministerstwo Infrastruktury zakwalifikowało projekt do realizacji.
Inteligentny System Transportowy (IST) ma kosztować 13,5 mln zł. Unijna dotacja to 85 proc. tej kwoty, czyli 11,4 mln zł. Pieniądze pochodzą z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Czytaj też: Ponad 156 mln zł dla Trójmiasta


IST umożliwi monitorowanie natężenia ruchu na drogach, sterowanie sygnalizacją świetlną w celu rozładowania korków oraz informowanie kierowców za pomocą elektronicznych tablic o wolnych miejscach parkingowych i utrudnieniach w ruchu.

W ramach projektu powstanie też system pomiaru wysokości pojazdów, co ma uniemożliwić próbę przejazdu pod wiaduktem kolejowym zbyt wysokich samochodów, co obecnie się zdarza.

Natomiast na drogach wjazdowych do miasta zostaną zamontowane wagi, co powinno uniemożliwić przejazd przez Koszalin zbyt ciężkich pojazdów.

IST ma także pomóc policji w poszukiwaniu pojazdów na podstawie tablic rejestracyjnych oraz identyfikację samochodów, których kierowcy łamią przepisy.

Na decyzję w sprawie dofinansowania IST unijnymi pieniędzmi miasto czekało pół roku. Rozpoczęcie realizacji projektu planowane jest jeszcze na ten rok. Budowa IST ma się zakończyć w roku 2013.

O unijne dofinansowanie budowy Inteligentnych Systemów Transportowych oprócz Koszalina ubiegało się 12 miast i dwa związki komunikacyjne. Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej POIiŚ wynika, że umowy dotyczące finansowego wsparcia budowy IST podpisano już z Bydgoszczą, Krakowem i Trójmiastem.


 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.