PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia da na rewitalizację kieleckich ulic

  • PAP    26 maja 2010 - 16:46

Ponad 3,4 mln zł będzie kosztował remont 2 ulic w ścisłym centrum Kielc, realizowany w ramach drugiego etapu projektu "Rewitalizacja zabytkowego Śródmieścia Kielc". W środę Miejski Zarząd Dróg podpisał umowy z wykonawcami inwestycji.
Na ulicy Planty, na odcinku od głównego deptaka Kielc - ulicy Sienkiewicza - do ulicy Piotrkowskiej ma być zbudowany nowy chodnik z kostki granitowej i betonowej. Jezdnia zostanie wybrukowana, a wzdłuż ulicy będą zamontowane ozdobne, żeliwne lampy.
 
Na pobliskiej ulicy Leśnej, która także dochodzi do miejskiego deptaka, powstaną nowe chodniki, a jezdnia będzie wyłożona kostką granitową. Na ulicy zostanie wymieniony wodociąg i zabudowana kanalizacja deszczowa.
 
W związku z trwającym remontem kieleckiego rynku, ulica Leśna jest od kilku miesięcy trasą tranzytową w przejeździe przez centrum miasta. Dlatego podczas realizacji inwestycji zostaną wprowadzone zmiany w organizacji ruchu.
 
Projekty odnowy ulic mają być zrealizowane w 2010 roku. - To kontrakty niewielkie finansowo, ale efektowne i dość istotne w układzie komunikacyjnym miasta - powiedział kierownik MZD Piotr Wójcik.
 
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski mówił podczas uroczystości, że obie inwestycje są ważne dla poprawy wizerunku Kielc. Zwrócił uwagę na fakt, że Planty to ulica, którą odwiedza wiele wycieczek - w jednej z tutejszych kamienic w 1946 roku doszło do pogromu Żydów. W tym miejscu co roku odbywają się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie.
 
Z kolei Leśna - w opinii prezydenta - ma stać się reprezentacyjnym łącznikiem pomiędzy miejscami, przy których spotykają się kielczanie - Placem Artystów i placem przy fontannie, obok nowego parkingu.
 
Łączna wartość drugiego etapu projektu rewitalizacji Śródmieścia Kielc wynosi ponad 22 mln zł. Przedsięwzięcie jest w 85 proc. dofinansowane ze środków Unii Europejskiej, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.