PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia da Pomorskiej Kolei Metropolitalnej 600 mln zł

  • Przegląd prasy/Dziennik Bałtycki    31 marca 2011 - 06:09
Unia da Pomorskiej Kolei Metropolitalnej 600 mln zł

Unia Europejska dołoży do budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej ponad 600 mln zł, czyli 85 proc. całego szacowanego budżetu tego przedsięwzięcia.
Dziś w Warszawie zostanie podpisana tzw. preumowa – pisze „Dziennik Bałtycki”. 85 proc. to najwyższe wsparcie finansowe, jakie może udzielić UE na inwestycje transportowe.

Kwota dofinansowania opiewa na ok. 611 mln zł – w tej sumie znajdują się środki na przygotowanie dokumentacji technicznej oraz na budowę.

Miesiąc temu, po blisko dwuletnich staraniach, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zgodziło się na dwukrotne zwiększenie unijnego wsparcia na budowę PKM. Poprzednio na liście indykatywnej zapisane na tę inwestycję były 302 mln zł.

Podpisanie preumowy otwiera spółce PKM SA drogę do ogłoszenia przetargu na budowę pierwszego odcinka nowej kolei, pomiędzy Rębiechowem i Portem Lotniczym im. Lecha Wałęsy, z tymczasowym przystankiem przy lotnisku.

Przetarg powinien zostać ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia, a budowa rozpocznie się najprawdopodobniej w październiku. Odcinek do lotniska ma zostać otwarty w maju przyszłego roku, czyli tuż przed Euro 2012.

„Właściwa” umowa na unijne dofinansowanie dla PKM zostanie podpisana prawdopodobnie pod koniec tego roku – pisze „Dziennik Bałtycki”.

Czytaj też: Większe dofinansowanie z UE dla kolei metropolitalnej

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.