PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia daje miliardy na drogi

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    22 kwietnia 2010 - 08:10
Unia daje miliardy na drogi

Firmy biją się o kontrakty drogowe współfinansowane przez Unię Europejską. W tym roku Bruksela może przekazać nam aż 8 mld zł.
Prezesi firm drogowych nie ukrywają, że coraz więcej z nich walczy o inwestycje współfinansowane z unijnych pieniędzy, bo uzyskanie zamówienia zabezpiecza przed wieloma kłopotami – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”.

Inwestycje, do których dorzuca się UE, stabilizują rynek. Budowa dróg to obecnie jeden z najbardziej atrakcyjnych sektorów w branży. W 2009 r. Komisja Europejska zrefundowała 3,15 mld zł wydatków poniesionych na budowę dróg. Prognoza wartości refundacji na ten rok mówi nawet o 8 mld zł. Kwota może być jednak niższa, bo rząd pracuje nad uaktualnieniem programu budowy dróg. Ma on zostać rozszerzony do 2015 r. Z pewnością wpłynie to na wysokość refundacji w kolejnych latach.

Obecnie Centrum Unijnych Projektów Transportowych, które dzieli unijne pieniądze z programu „Infrastruktura i środowisko”, sprawdza 14 wniosków Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o łącznej wartości ponad 21 mld zł. Jak się dowiaduje „Dziennik Gazeta Prawna”, z refundacją 5,5 mld zł wydatków kwalifikowanych mogą być problemy. Niemal wszystkie wnioski muszą być poprawiane.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.