PARTNER PORTALU
  • BGK

Unia musi stworzyć porozumienie energetyczne

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    17 maja 2011 - 12:32
Unia musi stworzyć porozumienie energetyczne

Ścisła współpraca państw Unii Europejskiej jest niezbędna, nie można pozwolić na to, aby Unia była rozgrywana przez silnych partnerów zewnętrznych – mówi Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.
– Nie ma lepszego bezpieczeństwa energetycznego od połączeń infrastrukturalnych wszystkich państw Unii Europejskiej, od Finlandii po Portugalię. Muszą powstać międzynarodowe połączenia energetyczne i gazowe, wspólne magazyny ropy i gazu. Poprawie bezpieczeństwa służy także wdrożenie III pakietu energetycznego – mówi Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Aktualne relacje, wywiady i inne informacje związane z III Europejskim Kongresem Gospodarczym można znaleźć także na stronie www. imprezy, pod adresem eec2011.eu.

Jerzy Buzek przypomina, że Unia Europejska w ok. 50 proc. uzależniona jest od importu surowców energetycznych.

– Dlatego ważne są wspólne zakupy surowców energetycznych, np. gazu, poza granicami UE, po to, aby nas nie rozgrywano z zewnątrz, tylko my, jako mocny partner, mógł zawierać najważniejsze kontrakty. Jeżeli każdy osobno negocjuje zakupy to nie osiąga takich korzyści, jak przy wspólnych zakupach – podkreśla Jerzy Buzek.

Czytaj też: Europa środkowa musi lobbować w UE

Buzek przekonuje, że ważnym elementem bezpieczeństwa energetycznego jest także ochrona środowiska, dlatego koniczne są inwestycje w rozwój i wdrażanie nowoczesnych, niskoemisyjnych technologii energetycznych.

Jego zdaniem Unia Europejska nie może funkcjonować bez przemysłu na swoim terenie. Jerzy Buzek podkreśla, że nie można oczekiwać, że sektor usług w krajach Unii będzie się w nieskończoność rozwijać, musi on mieć zaplecze, które może zapewnić tylko przemysł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.